اقتصادی و تجاری

فعالیت کارگران بنگلادشی در عراق ممنوع شد

فعالیت کارگران بنگلادشی در عراق ممنوع شد

وزارت کار و امور اجتماعی عراق خبر داد که دبیرخانه هیئت دولت عراق ممنوعیت فعالیت کارگران بنگلادشی در کشور را تصویب کرده است.

به گزارش عراق یار ، «رائد جبار باهض»، مدیر کل اداره کار و آموزش حرفه‌ای وزارت کار و امور اجتماعی عراق، ضمن اعلام این خبر تأکید کرد که ممنوعیت ورود و استخدام کارگران بنگلادشی تأثیر بسیاری بر وضعیت اشتغال در عراق خواهد داشت به‌خصوص که اکثر این کارگران به صورت غیر قانونی فعالیت می‌کنند و این باعث شده که برخی مشاغل به انحصار آنها درآید.
او گفت که شرکت‌های نفتی فعال در عراق هم از کارگران هندی و پاکستانی و بنگلادشی استفاده می‌کنند که هیچ امتیازی بر کارگران محلی ندارند و این باعث افزایش بی کاری در عراق شده است.
این مقام عراقی تأکید کرد که ماده 30 قانون کار عراق شرکت‌هایی را که بخواهند از نیروی کار خارجی استفاده کنند ملزم به دریافت اجازه از وزارت کار می‌کند و افزود که 70 هزار نیروی کار خارجی در عراق با مجوز فعالیت می‌کنند.
او درباره شمار کارگران خارجی غیر رسمی گفت که عدد دقیقی در این باره نمی‌توان گفت و اکثر آنچه مطرح می شود بیشتر تخمینی و مبالغه‌آمیز است و افزود که برآوردهای وزارت کار نشان می‌دهد که تعداد آنها بیش از 400 هزار نیست.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید