اقتصادی و تجاری

شرکت اقتصادی آینده عراق: 8.9 میلیارد دلار، مازاد تجمعی درآمدهای نفتی است

شرکت اقتصادی آینده عراق: 8.9 میلیارد دلار، مازاد تجمعی درآمدهای نفتی است

شرکت اقتصادی آینده عراق اعلام کرد که مجموع مازاد تجمعی درآمدهای نفتی در سال 2021 بالغ بر 8.9 میلیارد دلار در مقایسه با ارقام پیش‌بینی‌شده در بودجه‌ی 2021 تا ژوئیه بود.

به گزارش عراق یار به نقل از خبرگزاری ملی عراق منار العبیدی، رئیس این شرکت گفت: این مازاد به این دلیل بود که درآمدهای نفتی برنامه‌ریزی‌شده در بودجه‌ی 2021 بالغ بر 30.7 میلیارد دلار بود، درحالی‌که درآمد نفتی‌ای که تا ژوئیه‌ی 2021 به‌دست آمد 39.6 میلیارد دلار بود.
وی افزود: پیش‌بینی می‌شود که اگر میانگین قیمت با همان نرخ فعلی 72 دلار تا پایان سال ادامه یابد، مازاد موردانتظار از درآمدهای نفتی به 19 میلیارد دلار خواهد رسید. این مقدار به نوسانات قیمت نفت و تعداد فروش روزانه‌ی نفت عراق بستگی دارد.
العبیدی خاطرنشان کرد: بزرگ‌ترین چالشْ درآمدهای غیرنفتی است که در بودجه‌ی 2021 برنامه‌ریزی شده‌است و حدود 20 تریلیون دینار عراق است.
وی ادامه داد: «بسته به درآمدهای نفتی که پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال به 103 تریلیون دینار عراق برسد و براساس این واقعیت که درآمدهای غیرنفتی حدود 7 تریلیون دلار خواهد بود، کل درآمدهای نفتی دولت عراق تا پایان سال 2021 حدود 120 تریلیون دینار خواهد بود».
العبیدی اظهار داشت: طبق بودجه‌ی سال 2021، کل هزینه‌ها حدود 128 میلیارد دلار خواهد بود، بنابراین کسری بودجه (در صورت صرف کل بودجه‌ی برنامه‌ریزی‌شده) حدود 8 تریلیون دینار خواهد بود.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید