اقتصادی و تجاری

کمیسیون مالی مجلس عراق: نرخ ارز در 5 سال آینده ثابت خواهد ماند

کمیسیون مالی مجلس عراق: نرخ ارز در 5 سال آینده ثابت خواهد ماند

کمیسیون مالی مجلس تأیید کرد که نرخ ارز برای پنج سال ثابت خواهد ماند.

به گزارش عراق یار به نقل از خبرگزاری عراق (اینا)،‌ ناجی السعیدی، نماینده مجلس عراق گفت: دلیل تغییر نکردن نرخ ارز این است که ارزش واقعی دینار عراق از طریق مبادله‌ی دلار در برابر دینار، علاوه‌بر قدرت خرید دینار عراق و خالص کالاها و خدمات تولیدشده طی یک دوره‌ی معین تعیین می‌شود.
دولت مصمم است با تعیین اهداف اصلی به مقصود خود برسد: هدف اول مالی است، یعنی کاهش کسری بودجه‌ی عمومی، هدف دوم پولی است؛ از طریق افزایش ذخایر، و سومین هدف افزایش رقابت‌پذیری است. السعیدی افزود که در حال حاضر در داخل کشور برای کالاهای وارداتی از کشورهای همسایه معادل رقابتی تولید می‌شود.
وی همچنین خاطرنشان کرد: «کاهش ارزش دینار عراق رقابت‌پذیری قیمت عراق را افزایش داده‌است، زیرا کالاهایی که از خارج از کشور، به‌ویژه ترکیه، ایران، سوریه، عربستان سعودی و اردن وارد می‌شوند، از قدرت دینار عراق در برابر سود برخوردار می‌شوند؛ زیرا دلار ارزی جهانی است. بنابراین هنگامی که نرخ دلار افزایش می‌یابد، رقابت‌پذیری کالا بالا و پایین می‌رود، زیرا صادرات عراق را از خارج کاهش می‌دهد.
پیش‌تر، بانک مرکزی عراق تصمیم گرفت ارزش پول ملی را در برابر دلار آمریکا کاهش دهد، زیرا قیمت خرید دلار آمریکا از وزارت دارایی 1450 دینار بود. هزینه‌ی فروش آن به بانک‌ها 1460 دینار برای هر دلار تعیین شده‌است، درحالی‌که قیمت فروش آن به شهروندان 1470 دینار به ازای هر دلار است.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید