تحولات روز عراق

رئیس جمهور عراق: کنفرانس بغداد به کاهش تنش ها در منطقه کمک می کند

رئیس جمهور عراق: کنفرانس بغداد به کاهش تنش ها در منطقه کمک می کند

برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق، تأکید کرد که کنفرانس همکاری و مشارکت بغداد تنش‌ها و بحران‌های منطقه را کاهش می‌دهد.

به گزارش عراق یار به نقل از خبرگزاری عراق، صالح در دیدار گسترده با هیئتی از رسانه‌های عربی و خارجی در بغداد، در سخنرانی دفتر رسانه‌ای خود و خبرگزاری عراق (اینا)، گفت: عراق کشوری محوری در منطقه است و روابط متعادل آن با همه و موقعیت جغرافیایی‌اش آن را به عنصری فعال در گفت‌وگو و عرصه‌ای برای هم‌گرایی علایق تبدیل می‌کند.
«بحران‌های مداوم در منطقه به‌دلیل فروپاشی سیستم امنیتی به‌دلیل جنگ‌ها و درگیری‌ها و عدم حضور عراق در جایگاه طبیعی‌اش است. بازگشت عراق به نقش خود از طریق دولتی که قادر به حاکمیت کامل باشد، مبنایی برای امنیت و ثبات منطقه‌ای خواهد بود».
وی افزود: «عراق مدت‌ها است از بحران‌ها و بلایای جنگ، استبداد و تروریسم و میدان تسویه‌حساب دیگران رنج می‌برد و در نتیجه کل منطقه تحت‌تأثیر قرار گرفته‌است و زمان آن رسیده‌است که از مرحله‌ی قبلی عبور و تلاش کنیم برای ایجاد ستون‌های ثبات منطقه‌ای با تمرکز بر مشترکات زیادی که منطقه را متحد می‌کند و چالش‌های مشترکی که با هم روبه‌رو هستند».
وی با اشاره به اینکه کنفرانس همکاری و مشارکت بغداد که شنبه‌ی آینده آغاز می‌شود، به کاهش تنش‌ها و بحران‌های منطقه کمک می‌کند و از مسیر گفت‌وگوی سازنده در این زمینه حمایت می‌کند، خاطرنشان کرد: «حضور گسترده در این نشست نشان‌دهنده‌ی علاقه به عراق و تمایل به تأمین امنیت و ثبات کشور است».
موقعیت جغرافیایی عراق از قدیم آن را به مکانی برای ایجاد تعادل در منطقه تبدیل کرده‌است و امروزه با توجه به تحولات داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی، تأکید کرد که این مکان آن را به عنصری فعال در هم‌گرایی و گفت‌وگو تبدیل می‌کند و عرصه‌ای خواهد بود برای وابستگی متقابل منافع مشترک مردم منطقه.
زمان ثبات منطقه پس از چندین دهه درگیری و بحران که منجر به فروپاشی سیستم امنیتی و تعاونی آن شد فرا رسیده‌است و امروز نیاز مبرم به ایجاد سیستمی جدید براساس اصول اساسی مشترک است. امنیت و وابستگی متقابل اقتصادی و تجاری بین کشورهای منطقه با ذکر این نکته که راه‌حل در عراق راه‌حلی عراقی است و عراقی‌ها مصمم هستند که به سمت کشوری توانمند حرکت کرده و به سمت اصلاحات موردنظر بروند و با مسائل داخلی روبه‌رو شوند؛ با ارجاع به چالش‌های پیش روی کشور با توجه به آمادگی‌های جاری برای برگزاری انتخابات آینده.
صالح همچنین تأکید کرد که یک عراق امن و با ثبات با حاکمیت کامل و با تصمیم ملی مستقل آن، پایه‌ای برای امنیت و ثبات منطقه است و زمان آن فرا رسیده‌است که منطقه پس از چند دهه درگیری و بحران به ثبات برسد. نیاز فوری به یک سیستم امنیتی و اقتصادی مشترک جدید وجود دارد، از آنجا که آگاهی فزاینده‌ای از کشورهای منطقه و جهان وجود دارد. ضرورت بازگشت عراق به نقش عادی خود.
صالح خاطرنشان کرد: «منطقه و جهان شاهد تحولات عمده‌ای در همه‌ی سطوح بوده‌است که منجر به چالش‌های مشترک بزرگی شده‌است که مهم‌ترین آن‌ها تروریسم و افراط‌گرایی، نوسانات در وضعیت اقتصادی، بیکاری جوانان، تغییرات شدید آب و هوایی فرامرزی و حرکت به سمت سیستم کاری مبتنی بر منافع مشترک همه‌ی مردم منطقه است». 
وی بر ضرورت ادامه‌ی جنگ علیه تروریسم و مبارزه با آفت فساد که به‌شدت با خشونت، تروریسم و افراط‌گرایی مرتبط است، تأکید کرد، زیرا فساد و تروریسم دو روی یک سکه هستند و ما خواستار تشکیل ائتلاف بین‌المللی هستیم. مبارزه با فساد باید به‌عنوان عنصری اساسی برای مبارزه با تروریسم تلقی شود.
صالح در پاسخ به سؤالات چند روزنامه‌نگار گفت: «ادامه‌ی بحران سوریه به نفع هیچ‌کس نیست و ما تأکید می‌کنیم که امنیت و ثبات در منطقه بدون حل بحران در سوریه حاصل نمی‌شود. حضور گروه‌های تروریستی و بحران اردوگاه الهول، خطرات و چالش‌هایی را برای کل منطقه و جهان ایجاد می‌کند».
وی خاطرنشان کرد: «عراق خواستار بازگشت کرسی سوریه به اتحادیه‌ی عرب است و سوریه در کنفرانس همکاری و مشارکت بغداد حضور نخواهد داشت».
وی در پایان افزود: «موضع عراق در قبال مسئله‌ی فلسطین در دفاع از حقوق مردم فلسطین، دستیابی به خواسته‌های آن‌ها و به‌دست آوردن حقوق کامل و مشروع آن‌ها سازگار است و بدون دستیابی به فلسطین کامل و مشروع صلح در خاورمیانه برقرار نخواهد شد».

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید