اقتصادی و تجاری

شرکت های روسی دوباره به عراق بازمی گردند

شرکت های روسی دوباره به عراق بازمی گردند

فواد حسین، وزیر امور خارجه، و یوری بوریسوف، معاون نخست‌وزیر روسیه، توافق کردند که شرکت‌های روسی در پروژه‌های متعددی در عراق به کار خود بازگردند.

به گزارش عراق یار به نقل از خبرگزاری عراق (اینا)، وزارت امور خارجه اعلام کرد که «فواد حسین، وزیر امور خارجه، و یوری بوریسوف، معاون نخست‌وزیر، جلسات نهمین اجلاس کمیته‌ی مشترک عراق و روسیه را بر عهده داشتند که پنجشنبه، 26 اوت 2021 در مسکو برای بحث درمورد پرونده‌های همکاری دوجانبه میان بغداد و مسکو و راه‌های توسعه‌ی آن‌ها برای خدمت به دو کشور برگزار شد».
این بیانیه می‌افزاید: «دو طرف چندین پرونده‌ی همکاری در زمینه‌ی اقتصادی، توسعه‌ی فناوری کشاورزی و تسهیل اعطای ویزای ورود به سرمایه‌گذاران و دیپلمات‌های هر دو کشور را موردبحث قرار دادند. عراقی‌ها برای تکمیل مطالعات خود به روسیه بازمی‌گردند».
وی ادامه داد: «در پرونده‌ی دیگری بر توسعه‌ی جنبه‌ی گردشگری و فرهنگی، تلاش برای افزایش پشتیبانی و تسهیل پروازها در هر دو کشور و برای فعال‌سازی روابط تجاری تأکید شد».
وی خاطرنشان کرد: «پرونده‌های انرژی جنبه‌ی مهمی از دستور کار را به خود اختصاص داده‌است، زیرا شرکت‌های نفت و گاز روسیه نقش مهمی در بخش نفت و تجدید ساختار صنعت نفت ایفا می‌کنند و برخی مشکلات برجسته‌ی بین شرکت‌ها و وزارت نفت تشخیص داده شده و رسیدگی می‌شود».
در زمینه‌ی انرژی الکتریکی، این بیانیه خاطرنشان کرد: «درمورد پروژه‌های الکتریکی متروکه یا عقب‌افتاده که در گذشته با شرکت‌های روسی قرارداد بسته بودند، بحث شد و در این راستا موافقت شد که کار بر روی این پروژه‌ها از سر گرفته شود و بازگشت شرکت‌های روسی به آن‌ها میسر شود».
در این بیانیه آمده‌است که دو طرف صورت‌جلسه‌ی نهمین نشست کمیته‌ی مشترک عراق و روسیه را امضا کردند و توافق شد که توسعه و تقویت پیوندهای همکاری در بخش‌های مختلف تولید و خدمات انجام شود و آن‌ها همچنین موافقت کردند که تمام تدابیری را که موانع را برطرف می‌کند، انجام دهند. این امر مانع مبادلات تجاری و سرمایه‌گذاری بین دو کشور و همچنین تعیین مکانیزم‌هایی می‌شود که به‌وسیله‌ی آن‌ها همکاری دوجانبه فعال می‌گردد.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید