اقتصادی و تجاری

3 میلیارد دلار، سرمایه گذاری فرانسه در بخش غیر نفتی عراق

3 میلیارد دلار، سرمایه گذاری فرانسه در بخش غیر نفتی عراق

«محمد فیضی»، وابسته اقتصادی در کنسولگری فرانسه در اربیل، گفت که حجم سرمایه‌گذاری فرانسه در بخش غیر نفتی عراق حدود 3 میلیارد دلار است که اکثر آن در اقلیم کردستان است.

به گزارش عراق یار به نقل از میدل ایسن نیوز، او گفت که در حال حاضر 30-35 شرکت فرانسوی در اقلیم کردستان فعالیت می‌کنند که فعالیت‌های آنها بیشتر به بخش ارتباطات و صنایع سنگین مانند سیمان و بخش فروش کالا مربوط می‌شود و افزود که سه شرکت بزرگ تلکام و لافارژ و کارفور شاخص‌ترین شرکت‌های فرانسوی فعال در اقلیم کردستان هستند.
وی افزود که جدا از بخش بازرگانی و صنایع، شرکت نفتی توتال 18 درصد از سهام میدان نفتی سرسنگ در استان دهوک را در اختیار دارد و با شرکت HKN امریکا در این میدان نفتی شریک است و قرار است حجم تولید در این میدان نفتی را تا اول سال آینده میلادی به 50 هزار بشکه در روز برساند.
همچنین شرکت توتال قرارداد نفتی بزرگی به ارزش 7 میلیارد دلار با دولت عراق برای توسعه میدان‌های نفتی و گازی عراق بست که اکثر آنها به زیرساخت‌های شرکت‌های نفتی و بهره‌بردای از گاز استخراج‌شده با نفت و نیز پروژه تولید برق از انرژی خورشیدی مربوط می‌شود.
فیضی همچنین خبر داد که حجم مبادلات تجاری فرانسه و عراق در سال 2017 حدود 250 میلیون دلار بوده اما در سال‌های 2018 و 2019 به 800 میلیون دلار رسیده هرچند در سال 2020 به علت پیامدهای ناشی از کرونا 50 درصد کاهش یافته است.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید