اقتصادی و تجاری

«دانا گاز» توافق نامه ای به ارزش 250 میلیون دلار برای توسعه تولید گاز در کردستان امضا کرد

«دانا گاز» توافق نامه ای به ارزش 250 میلیون دلار برای توسعه تولید گاز در کردستان امضا کرد

کنسرسیوم شرکت پرل پترولیوم به رهبری کرسنت پترولیوم و دانا گاز متعلق به امارات متحده عربی اعلام کرد که توافقنامه‌ای برای تأمین مالی به ارزش 250 میلیون دلار با شرکت مالی بین‌المللی توسعه‌ی آمریکا (DFC) برای مشارکت در تأمین مالی گسترش میدان گازی خور مور در اقلیم کردستان عراق امضا کرده‌است.

به گزارش عراق یار به نقل از خبرگزاری عراق (نینا)، این شرکت در بیانیه‌ای اعلام کرد که شرکت بین‌المللی توسعه‌ی ایالات متحده بازوی مالی توسعه‌ی دولت ایالات متحده است و تأمین مالی 7 ساله توسط این شرکت به افزایش 50 درصدی ظرفیت تولید کارخانه خور مور کمک می‌کند تا به تولید 690 میلیون فوت مکعب گاز در روز برسد تا تقاضای روزافزون گاز طبیعی پاک برای تولید برق در اقلیم کردستان عراق تأمین شود.
در این بیانیه آمده‌است که پروژه «خور مور 250» اولین فاز پروژه توسعه‌ای در خور مور است که شامل افزودن دو خط تولید گاز است و هدف آن افزایش کل تولید گاز به نزدیک به یک میلیارد فوت مکعب در روز است. کار ساخت این پروژه در آوریل گذشته پس از توقف کار به‌دلیل همه‌گیری کرونا از سر گرفته شد و انتظار می‌رود که کار ساخت به پایان برسد و تولید در آوریل 2023 آغاز شود.
مجموع سرمایه‌گذاری Pearl Petroleum در تأسیسات خور مور تا به امروز بیش از 2.1 میلیارد دلار آمریکا است و مجموع تولید تجمعی بیش از 341 میلیون بشکه نفت معادل گاز و مایعات نفتی است. تأمین مستمر گاز به نیروگاه‌های اربیل، چمچمال و بازیان منجر به صرفه‌جویی قابل‌توجه در هزینه‌ی سوخت و منافع اقتصادی قابل‌توجهی برای اقلیم کردستان و کل عراق شده‌است.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید