روابط ایران و عراق

نخست وزیر عراق با رئیس جمهور ایران دیدار کرد

نخست وزیر عراق با رئیس جمهور ایران دیدار کرد

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق، در رأس هیئتی بلندپایه در تهران با ابراهیم رییسی، رئیس جمهور ایران دیدار کرد.
در جریان این دیدار  نشست مشترک هیئت های سیاسی دو کشور نیز برگزار شد.

به گزارش عراق یار به نقل از میدل ایست نیوز، وی پیش از پرواز به مقصد تهران، گفت که هدف از این سفر تقویت روابط دوجانبه و گشودن چشم اندازهای تازه همکاری در عرصه‌های گوناگون و تعمیق روابط دو کشور است.
الکاظمی تأکید کرد که عراق با تقویت شراکت راهبردی براساس اصول ثبات و همکاری و دوستی برای تثبیت صلح و شکوفایی با موفقیت توانست نقشی محوری در منطقه به دست بگیرد.
این بیانیه افزوده که الکاظمی در این سفر با شماری از سران ایران دیدار و درباره مسائل مشترک و تلاش‌ها برای تحقق توسعه پایدار در منطقه در راستای منافع دو ملت عراق و ایران را بررسی خواهد کرد.
هماهنگی در پرونده‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای و تقویت امنیت و ثبات منطقه از دیگر موضوعات مورد بحث الکاظمی اعلام شده است.
همزمان نشریه رسمی «الصباح» چاپ بغداد به نقل از یک منبع آگاه در دفتر ریاست جمهوری ایران تأکید کرد که همکاری در عرصه اقتصادی و خدماتی و پیگیری توافقات امضاشده میان دو کشور ازجمله در بخش مبادلات بانکی و برق و گاز و رفع موانع افزایش مبادلات تجاری دو کشور از اصلی‌ترین موضوعات مذاکرات الکاظمی در تهران خواهد بود.
در این سفر، فؤاد حسین وزیر امور خارجه، علی عبدالامیر علاوی وزیر دارایی، خالد بتال النجم وزیر برنامه‌ریزی، جمعه عناد السعدون وزیر دفاع، ناصر الشبلی وزیر حمل و نقل، مهدی رشید الحمدانی وزیر منابع آبی، قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی، عادل کریم سرپرست وزارت برق، مصطفی غالب مخیف رئیس بانک مرکزی، سالم چلبی رئیس بانک تجاری عراق، ماجد علی حسین، سرپرست دستگاه اطلاعات ملی و شماری از مشاوران بلندپایه نخست‌وزیر وی را همراهی می کنند.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید