روابط ایران و عراق

وزیر منابع آبی عراق: 15 درصد آب عراق از ایران می آید

وزیر منابع آبی عراق: 15 درصد آب عراق از ایران می آید

وزیر منابع آبی عراق تأکید کرد آب‌هایی که مصب آنها ایران است 15 درصد منابع آبی عراق را تشکیل می‌دهند و تأثیر آنها بر اوضاع عراق بسیار زیاد است.

به گزارش عراق یار به نقل از میدل ایست نیوز، وزیر منابع آبی عراق با تأکید بر اینکه مصب 90 درصد آب های عراق خارج از این کشور است گفت که پروژه های آبی کشورهای همسایه به حقوق آبی عراق آسیب زده است.
«مهدی رشید الحمدانی»، وزیر منابع آبی عراق، در سخنرانی خود در کنفرانس «امنیت آبی، از مهم‌ترین پایه‌های امنیت ملی» که در بغداد برگزار شد تأکید کرد که این وزارتخانه توانسته تفاهم‌نامه مربوط به تقسیم منابع آبی با ترکیه را دوباره فعال کند.
او گفت که این تفاهم‌نامه در سال 2009 میان دو کشور امضا شد و در سال  2014 تعدیلاتی روی آن انجام شد و افزود که این تفاهم ضامن همه حقوق آبی عراق است.
الحمدانی تأکید کرد که یک کمیته مشترک میان عراق و ترکیه برای هماهنگی درباره منابع آبی شکل گرفته که مقر آن در عراق است.
وی همچنین گفت آب‌هایی که مصب آنها ایران است 15 درصد منابع آبی عراق را تشکیل می‌دهند و تأثیر آنها بر اوضاع عراق بسیار زیاد است و به طور خاص همه آب مورد نیاز استان دیالی از آب‌های مشترک با ایران تأمین می‌شود.
وزیر منابع آبی عراق گفت که کشورهایی که مصب رودخانه‌های عراق در آنها واقع شده با سوءاستفاده از شرایط نابه سامان عراق پس از 2003 بسیاری از پروژه‌های آبی را در خاک خود اجرا کردند که به سهم عراق از آب‌های مشترک آسیب شدیدی زد به خصوص که مصب 90 درصد آب‌های عراق خارج از خاک این کشور است.
او امنیت و آب را دو موضوع پیوسته به یکدیگر دانست و گفت که بحران آب بحران یک کشور است.
ازسوی دیگر، «قاسم الاعرجی»، مشاور امنیت ملی عراق، تأکید کرد که عراق از طریق وزارت منابع آبی با جدیت در حال تلاش برای تأمین حقوق آبی کشور است.
او گفت که نمی‌توان از حقوق ملت در همه بخش‌ها از جمله حقوق آبی عراق کوتاه آمد.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید