دین و مذهب

آداب و رسوم منداییان و ایزدیان

آداب و رسوم منداییان و ایزدیان

بخش کوچکی از جمعیت عراق را «منداییان» و «ایزدیان» تشکیل می‌دهند که آداب و رسوم خاص خود را دارند. در ادامه با این رسوم بیشتر آشنا می شویم.

آداب و رسوم منداییان

منداییان در روز پنج بار نماز می‌خوانند. قبله آن‌ها رو به شمال است و تمام مراسم دینی خود را رو به شمال انجام می‌دهند. در آیین مندایی، در هنگام نماز، سجده وجود ندارد و از دست‌ها استفاده نمی‌شود. ساعات اقامه نماز آن‌ها، طلوع صبح، ظهر و غروب است.
پیروان این آیین، احترام خاصی برای آب روان قائلند، به گونه‌ای که همیشه سعی می‌کنند در کنار سواحل رودخانه‌ها ساکن شوند. آن‌ها آب روان را پاک و مقدس و آلوده‌کردن آن را جایز نمی‌دانند. در دین مندایی، ادرار کردن در آب رودخانه گناه بزرگی است؛ با این وجود،گفته  می‌شود پس از صرف غذا، مواد غذایی باقی مانده را در آب بریزند (خصوصاً غذای باقیمانده از مراسم یک فرد متوفی) تا توسط ماهی‌های رودخانه خورده شود. 

رسوم منداییان در عراق

در زمان ازدواج در این دین، برای محرم شدن عروس و داماد، هر دو باید در آب غسل کنند. 
همه مندائیان حداقل یک دست لباس سفید مخصوص دارند. آن‌ها این لباس را در همه مناسبت‌های مذهبی مانند تعمید، ازدواج و مرگ می‌پوشند. این لباسِ سفید، نماد نور و روح پاک است. هر مندایی دارای دو نام است: یک نام زمینی و یک نام مذهبی که نام مذهبی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. آن‌ها این نام را در همه مناسبت‌های مذهبی استفاده می‌کنند که برگرفته از نام مادر است.

آداب و رسوم ایزدیان

از آداب و رسوم ایزدیان می‌توان به رسم جالب آن‌ها در مراسم‌های عروسی که تقسیم نان توسط یک پیر، بین عروس و داماد است اشاره کرد. در مراسم عروسی رسم است که عروس با لباسی سرخ‌رنگ به کلیسا می‌رود. 
ایزدیان به قربانی کردن و دادن نذورات اعتقاد دارند. آن‌ها مراسمی همچون غسل تعمید دارند که توسط یک پیر انجام می‌شود و عشای ربانی را به جا می‌آورند.
ایزدیان 5 بار در روز نماز می‌خوانند. آن‌ها در به جای آوردن نماز، 4 مرتبه رو به خورشید و یک مرتبه رو به مقبره «شیخ عدی»، بنیان‌گذار این مذهب نماز می‌خوانند. آن ها در ماه دسامبر، به مدت 3 روز، روزه می‌گیرند. ایزدیان در مراسم‌های خود نیز به گفتن ذکر و سماع می‌پردازند. ایزدیان در ماه سپتامبر از روز 15 تا 20ام ماه به طور جمعی به زیارت آرامگاه شیخ عدی در «لالش» می‌روند. از آداب دیگر پیروان این آیین، زیارت پرستشگاه لالش حداقل یکبار در طول عمرشان است.(مانند آنچه در دین اسلام برای زیارت کعبه آمده است.)

رسوم ایزدیان در عراق

مراسم جشن سال نو در میان ایزدیان

روز چهارشنبه برای ایزدیان یک روز مقدس است. سال جدید ایزدی به نام چهارشنبه سرخ است. این روز در 14 آوریل یا اولین چهارشنبه بعد از 14 آوریل است که از نظر فصلی مقارن با فصل بهار است. قبل از این جشن، ایزدی‌ها به مدت 3 روز، روزه می‌گیرند. پرستشگران در این روز لباس سنتی می‌پوشند و خانه‌های خود را آراسته می‌کنند. پیروان این آیین در پرستشگاه لالش عراق برای جشن سال نو جمع می‌شوند و همواره امیدوارند که صلح و رحمت برقرار باشد. آن‌ها 366 شمع یا شعله را در مقابل پرستشگاه لالش روشن می‌کنند تا روزهای تقویم ایزدی را علامت‌گذاری کنند.
 

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید