تحولات روز عراق

عراق «رؤیای گیلگمش» را از امریکا تحویل گرفت

عراق «رؤیای گیلگمش» را از امریکا تحویل گرفت

وزیر فرهنگ و گردشگری و آثار باستانی عراق بازگشت لوح گیلگمش از امریکا به عراق را «بازگشت احترام و اعتماد به نفس جامعه عراق» خواند.

به گزارش عراق یار به نقل از میدل ایست نیوز، در واشنگتن مراسمی با حضور مقامات عراق و امریکایی و یونسکو به مناسبت تحویل یک لوح میخی 3500 ساله که بخشی از حماسه گیلگمش بر آن نوشته شده برگزار شد.
«حسن ناظم»، وزیر فرهنگ و گردشگری و آثار باستانی عراق، با انتشار توئیتی نوشت که در این مراسم مقاماتی از وزارتخانه‌های خارجه و دادگستری و امنیت ملی امریکا و خارجه و دادگستری و فرهنگ عراق مشارکت داشتند.
«اودروی ازولای»، دبیر کل سازمان یونسکو، در این مراسم گفت که حماسه گیلگمش بر ادیان بزرگ توحیدی و آثار ادبی غرب ازجمله ایلیاد و اودیسه تأثیر گذاشته است و نماد اشتراک فرهنگ‌هاست.
او گفت که بازگشت این اثر مهم به عراق پیروزی بزرگی دربرابر کسانی است که در پی تخریب میراث هستند.
این مراسم با در موزه اسمت سونیان واشنگتن و با حضور بیش از صد چهره فرهنگی و آکادمیک برگزار شد.
براساس گزارش‌های رسمی نهادهای امریکایی این لوح باستانی در سال  2003 به صورت غیر قانونی وارد امریکا شد و در فروشگاه‌های صنایع دستی «هابی لابی» به فروش گذاشته شد تا اینکه در نهایت به موزه کتاب مقدس واشنگتن رسید.
بعدتر تحقیقات نشان داد که ورود این قطعه به امریکا غیر قانونی بوده و دستگاه قضائی امریکا موزه کتاب مقدس را ملزم به پس دادن آن به عراق ساخت.
این لوح در واقع «لوح رؤیای گیلگمش» و یکی از 12 لوح به جا  مانده از بقایای کتابخانه آشوربانیپال، شاه آشوری، است که در سال 1853 کشف شد.
قیمت این لوح 1.7 میلیون دلار برآورد می‌شود.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید