آداب و رسوم

آداب و رسوم عید باستانی نوروز در عراق

آداب و رسوم عید باستانی نوروز در عراق

مردم عراق عید نوروز را هر ساله در کشور خود جشن می‌گیرند. این عید که از آن با عنوان «عید الشجره» یاد می‌شود، از اعیاد و تعطیلات مهم کشور عراق است. 

در زمان حکومت صدام حسین، با برگزاری آیین‌های غیرملی نظیر جشن نوروز مخالفت‌‌هایی صورت می‌گرفت، اما با این وجود این مراسم هرساله در عراق برگزار می‌شد. پس از سقوط صدام و تأسیس نظام جدید، عید نوروز در این کشور مجدد مورد توجه قرارگرفت. دولت عراق به مناسبت عید نوروز حداقل یک روز تعطیل رسمی در تقویم خود درنظر می‌گیرد.در اقلیم کردستان که به لحاظ فرهنگی با مناطق کردنشین در ایران نیز سنخیت‌ زیادی دارد، گاهی این تعطیلی بیشتر نیز هست. مقامات سیاسی عراق نیز نوروز را هرساله تبریک می‌گویند.
برگزاری مراسم عید نوروز در عراق متفاوت است. گروهی از  مردم به شهر مدائن سفر و از اماکن تاریخی این شهر در سال نو دیدن می‌کنند. برخی مردم نیز در مناطق جنوبی به دامان  طبیعت می‌روند و آمدن بهار را جشن می‌گیرند.

نوروز در عراق

در کردستان عراق، عید نوروز از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و مردم در این روز جشن و پایکوبی باشکوهی برگزار می‌کنند و به دید و بازدید یکدیگر می‌روند. یکی از رسوم مردم کردستان عراق در این عید باستانی این است که اگر کسی در طول سال عزیزی از خانواده خود را از دست داده باشد، در خانه می‌ماند و اقوام و آشنایان به دیدن او می‌روند، درست همانند آنچه در ایران همه ساله مردم آن را بجای می‌آورند. نوکردن اثاثیه، خانه تکانی، برگزاری نمایش کاوه آهنگر، سیزده به‌در و بسیاری از رسوم اینچنینی از جمله آداب و رسوم باستانی مناطق کردنشین عراق هستند. 
ایزدی‌ها نیز که در بخش شمالی عراق زندگی می‌کنند، آیین‌های مخصوص به خود را در این عید دارند. جشن اول سال نو ایزدیان همان جشن چهارشنبه‌سوری است. این جشن در شب اولین چهارشنبه ماه آوریل برگزار می‌شود. آن‌ها پس از 13 روز جشنی مشابه سیزده بدر در  ایران را برگزار می‌کنند.
 

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید