تحولات روز عراق

پنجمین کارزار عمومی انتخابات پارلمانی عراق

پنجمین کارزار عمومی انتخابات پارلمانی عراق

مراکز اخذ رای در ساعت 7:00 صبح یکشنبه 10 اکتبر 2021 باز شد و فرآیند رای گیری انتخابات پارلمانی عراق برای انتخاب 329 نماینده پارلمان تا ساعت 18:00 بدون تمدید زمان رای گیری، باز شد.

به گزارش عراق یار به نقل از ایرنا، رای گیری با کارت های الکترونیکی و نیز برای اطمینان بیشتر از تطابق نتایج به صورت پرکردن برگه تعرفه رای انجام شد و تاکنون بنا بر اعلام مقام های مسئول برگزاری انتخابات، 17 میلیون کارت الکترونیکی برای رای دهندگان از مجموع حدود 24 میلیون و 300 هزار واجد شرایط، صادر شده بود؛ هر چند برخی از رای دهندگان، کارت جدید را دریافت نکردند و با کارت های سابق خود در انتخابات مشارکت کردند.
انتقال نتایج رای‌گیری از مراکز و حوزه‌های رای‌گیری به مرکز ملی شمارش آرا در کمیسیون عالی مستقل انتخابات با دستگاه «ثریا» (ارتباط ماهواره‌ای) انجام شد  و انتقال صندوق‌های رای‌گیری در حیطه مسوولیت کمیته امنیتی عالی انتخابات عراق بود.
بنا بر اعلام کمیسیون عالی انتخابات عراق، سه هزار و 249 نامزد در قالب 21 ائتلاف و 109 حزب و نیز مستقل ها در انتخابات پارلمانی امروز عراق بر سر تصاحب کرسی ها رقابت کردند.
ازاین تعداد، 951 نامزد انتخاباتی را بانوان تشکیل می دهند که 25 درصد آنها (با 83 کرسی) در نهایت بر جایگاه های نمایندگی پارلمان عراق تکیه زده اند.
بر اساس مصوبه جدید انتخاباتی عراق، مصوب سال 2020 کشور عراق به 83 دایره انتخاباتی تفکیک و به نسبت جمعیت استان ها تقسیم می شود. به عنوان مثال، بغداد، پایتخت عراق 17 دایره انتخاباتی دارد که 71 نماینده را به پارلمان میفرستد.
همچنین در قانون جدید، رای دهنده، تنها به یک نامزد رای دادند.

فرودگاه های عراق و مرزهای استانی بسته شد

هسته اطلاع رسانی امنیتی عراق در فرماندهی مشترک اعلام کرده است که در چارچوب طرح امنیتی انتخابات پارلمانی، همه فرودگاه ها و گذرگاه های زمینی بین استان های این کشور تا پایان روند انتخابات بسته خواهد بود.
بر اساس این اعلام، از ساعت 21:00 شنبه شب فرودگاه ها و گذرگاه های زمینی عراق بسته شده و ورودی های اصلی بین استانی نیز در ساعت 01:00 بامداد مسدود شده است.
از حرکت خودروهای با بار بیش از 2 تن و موتورسیکلت ها و قطارها نیز ممانعت خواهد شد اما در داخل شهرها بر خلاف ادعای برخی اخبار تایید نشده، منع آمد و شد حاکم نخواهد شد.
تنها به افرادی اجازه عبور از گذرگاه های بین استانی داده خواهد شد که کارت الکترونیکی انتخاباتی آنها متعلق به دایره رای گیری استانی دیگر باشد.
چند ساعت مانده به آغاز رای گیری، وضعیت امنیتی در بغداد و شهرهای مختلف عراق با استقرار تعداد قابل توجهی از نیروهای امنیتی با هدف تضمین امنیت شهروندان، مراکز رای گیری و روند انتخابات، حاکم شد.
حدود 50 هزار نیروی حشد الشعبی نیز به علت ضرورت تامین امنیت کشور در حین برگزاری انتخابات و دفع تهدیدهای احتمالی از حضور در پای صندوق های رای محروم ماندند.
در داخل شعب اخذ رای، طبق اعلام کمیسیون عالی انتخابات عراق بیش از یک هزار و 500 ناظر بین المللی، بر سلامت روند رای گیری نظارت داشتند.
کمیسیون عالی انتخابات عراق اعلام کرده که نتایج نهایی این رقابت طی 10 روز بعد از رای گیری اطلاع رسانی خواهد شد.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید