اقتصادی و تجاری

عراق سومین قرارداد احداث نیروگاه برق خورشیدی را با شرکت نروژی امضا کرد

عراق سومین قرارداد احداث نیروگاه برق خورشیدی را با شرکت نروژی امضا کرد

وزارت نفت عراق سومین قرارداد برای احداث نیروگاه برق خورشیدی با شرکت های نروژی را امضا کرد.

به گزارش عراق یار به نقل از میدل ایست نیوز، وزارت نفت عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که «احسان عبدالجبار»، وزیر نفت عراق از امضای قرارداد با شرکت نروژی اسکاتک و شرکایش برای احداث نیروگاه برق خورشیدی با ظرفیت 525 مگاوات در دو استان کربلا و بابل خبر داد.
وزیر نفت عراق اشاره کرد که این پروژه از پروژه های مهم برای تولید برق از انرژی خورشیدی است.
به گفته احسان عبدالجبار، امضای این پروژه در تکمیل اقدامات دولت عراق برای امضای قراردادهایی با شرکت های جهانی برای احداث نیروگاه های برق که با انرژی خورشیدی کار می کنند برای تولید 7500 مگاوات انرژی پاک تا پیش از سال 2023، انجام شده است.
وی بیان کرد که توافق با شرکت اسکاتک و شرکایش، سومین قرارداد برای احداث نیروگاه های برق خورشیدی محسوب می شود و امضای قرارداد با شرکت توتال فرانسه، شرکت انرژی آتی امارات و اسکاتک نروژ و شرکایش، 40 درصد از برنامه فشرده اجرای پروژه های انرژی تجدیدپذیر به شمار می رود.
از طرفی دیگر «سها داود النجار»، رئیس سازمان سرمایه گذاری عراق گفت: این پروژه که با شرکت اسکاتک نروژ، اوراسکوم مصر و بلال عراق امضا شد، گام مهمی در برنامه احداث نیروگاه های برق برای تولید انرژی پاک به شمار می رود.
وی تاکید کرد که در این پروژه، دو نیروگاه انرژی خورشیدی با ظرفیت 525 مگاوات در دو استان کربلا و بابل احداث می شود و امضای این قرارداد در چارچوب برنامه و مصوبه شورای وزارتی انرژی برای احداث نیروگاه های برق خورشیدی با ظرفیت 7500 مگاوات تا سال 2023 است.
النجار افزود که این سازمان در جهت انتخاب شرکت های جهانی قوی برای تکمیل برنامه های خاص پروژه های انرژی تجدیدپذیر اقدام می کند.
از طرفی دیگر «ایریک بارجر»، سفیر نروژ در عراق نیز گفت: امضای این قرارداد با عراق برای اجرای پروژه در زمینه انرژی توسط شرکت نروژی و شرکایش موجب تقویت روابط دوجانبه با عراق و گشودن چشم اندازهای جدید برای همکاری در زمینه انرژی می شود.
«عبدالعزیز الیثربی»، نماینده شرکت اسکاتک نروژ نیز گفت که شرکتش پروژه مذکور با ظرفیت 525 مگاوات را اجرا خواهد کرد و امیدوار است که پروژه های دیگر در زمینه انرژی تجدیدپذیر نیز توسط این شرکت در عراق انجام شود.
پیش از این نیز، قرارداد احداث 5 نیروگاه تولید برق با استفاده از انرژی خورشید بین وزارت برق و سازمان ملی سرمایه گذاری عراق و شرکت انرژی آتی ابوظبی امضا شد.
وزیر نفت عراق در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وزیر انرژی امارات تاکید کرده بود که عراق برای تولید 7500 مگاوات انرژی تجدید پذیر تلاش می کند.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید