روابط ایران و عراق

افزایش 30 درصدی صادرات ایران به عراق طی 6 ماه

افزایش 30 درصدی صادرات ایران به عراق طی 6 ماه

یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گفت حجم مبادلات تجاری ایران و عراق در 6 ماهه اول امسال با رشد مواجه بوده و صادرات ایران به عراق در این مدت 28 تا 30 درصد رشد داشته است.

به گزارش عراق یار به نقل از خبرگزاری ایلنا، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در پاسخ به سوالی در مورد آخرین وضعیت تجاری دو کشور گفت: حجم مبادلات تجاری ایران و عراق در 6 ماهه اول امسال با رشد مواجه بوده و صادرات ما به این کشور در این مدت 28 تا 30 درصد رشد داشته است.
وی در ادامه افزود: حجم مبادلات سال گذشته تا پایان سال حدود 8 میلیارد دلار بود. گرچه هنوز آمار مربوط به شهریور ماه منتشر نشده اما شاید بتوانیم در 6 ماهه به حجم 5 تا 6 میلیارد دلاری برسیم.
آل اسحاق در مورد سفر رئیس سازمان استاندارد ایران و مذاکرات در مورد صادرات خودرو و آهن به این کشور و ظرفیت‌های بازار عراق برای آن گفت: بازار عراق، بازاری است که هر محصولی که ما بتوانیم در سطح رقابت منطقه‌ای تولید کنیم، برای آن ظرفیت دارد. مواد غذایی، مصالح ساختمانی، کالاهای صنعتی، خدمات فنی و مهندسی یا هر فعل اقتصادی که منجر به تولید یک محصول شود، بازار عراق حتی تا 10 یا 15 سال آینده برای آن زمینه دارد.
وی در ادامه افزود: با این حال باید توجه داشت که هرچه زمان می‌گذرد، رقیب‌های جدیدی وارد این بازار می‌شوند که محصولات ما باید از نظر کیفیت، قیمت و خدمات پس از فروش و همچنین از نظر نحوه تعاملات به گونه‌ای باشد که بتواند با دیگر بازارها رقابت کند. بنابراین هم این دو محصول و هم دیگر محصولات ایرانی‌ در عراق بازار دارد به شرط اینکه بتوانند رقابت کنند.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید