اقتصادی و تجاری

وزارت دارایی عراق: تغییر نرخ ارز بر کمبود واردات اثر مثبت گذاشت و تولید داخلی را افزایش داد

وزارت دارایی عراق: تغییر نرخ ارز بر کمبود واردات اثر مثبت گذاشت و تولید داخلی را افزایش داد

وزارت دارایی عراق اعلام کرد: «تغییر نرخ ارز به افزایش ذخایر خارجی بانک مرکزی کمک کرده است و ذخایر خارجی بانک مرکزی را به 60 میلیارد دلار افزایش داده‌است».

به گزارش عراق یار به نقل از خبرگزاری عراق (اینا)، این وزارتخانه اعلام کرده است: ما در طول 9 ماه گذشته نشانه‌های کاهش ارزش دلار را دنبال کرده‌ایم و شاخص‌ها نشان می‌دهد که تغییر نرخ ارز باعث افزایش ذخایر خارجی بانک مرکزی عراق به 60 میلیارد دلار در آوریل 2021 از 54 میلیارد دلار شده‌است.
در دسامبر 2020 این وزارتخانه تصریح کرد: تغییر نرخ ارز به‌طور بر کمبود واردات اثر مثبت گذاشت و تولید داخلی را افزایش داد. شاخص‌ها نشان می‌دهند که در 9 ماه گذشته پیشرفت در فعالیت‌های تجاری با وجود همه‌گیری ویروس کرونا  در سال 2021 مشهود شده‌است و به قوت گرفتن بازار عراق و جلوگیری از واردات کالاهای بی‌کیفیت و افزایش تولید داخلی کمک کرده‌است.
سرمایه‌گذاری مجدد درآمدهای حاصل از سرمایه‌گذاری برای ایجاد پایگاه تولید هدف در خارج از بخش نفت و تکیه بر سایر بخش‌هایی است که به کاهش تقاضای دلار در نتیجه‌ی جبران برخی از کالاهای تولیدشده کمک می‌کند. این کاهش نسبت واردات به مصرف داخلی را کاهش داده‌است.
از زمان شکل‌گیری دولت فعلی، این کشور برنامه‌ها و سازوکارهایی را برای اصلاح سیاست‌های مالی عراق اتخاذ کرده و با تصویب طرح اصلاحات به پایان رسانید، که گام‌های سیاست‌های اقتصادی و مالی آینده برای ارتقا تولید داخلی و کاهش واردات را تعیین کرده‌است. این کشور به بهبود بودجه‌ی کلی، کاهش واردات و حرکت به سمت تشویق تولید داخلی و ایجاد شغل کمک کرده‌است.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید