اقتصادی و تجاری

پنجمین نشست عراق و عربستان درباره اتصال خطوط برق، توسعه میادین گازی و پروژه نبراس

پنجمین نشست عراق و عربستان درباره اتصال خطوط برق، توسعه میادین گازی و پروژه نبراس

کمیته انرژی و صنایع تبدیلی عراق و عربستان در پنجمین نشست خود در ریاض درباره موضوعات متعدد از جمله اتصال خطوط برق با کشورهای شورای همکاری و توسعه میادین گازی و پروژه نبراس رایزنی کردند.

به گزارش عراق یار به نقل از میدل ایست نیوز، در بیانیه وزارت نفت آمده است، «احسان عبدالجبار»، وزیر نفت و رئیس کمیته عراقی در این دیدار بر اهمیت همکاری و ارتباط اقتصادی با عربستان به ویژه در حوزه نفت، انرژی و صنایع تبدیلی تاکید کرد.
عبدالجبار افزود: مناسبات دوجانبه شاهد توسعه پررنگ در همه زمینه‌هاست و ما تمایل برادران سعودی در تسریع در اجرای محورهای مورد توافق در حوزه انرژی و صنایع در قالب برنامه کمیته مشترک عراق و عربستان را لمس کردیم.
وزیر نفت عراق اظهار داشت: از مهم‌ترین محورهای مورد بحث باید به امکان مشارکت و سرمایه‌گذاری در توسعه میادین هیدروکربنیک گازی، نقش‌آفرینی در پروژه پتروشیمی نبراس، اتصال خطوط برق عراق با کشورهای شورای همکاری و بررسی ایجاد شهرک‌های صنعتی اشاره کرد.
از سوی دیگر، «عبدالعزیز بن سلمان»، وزیر انرژی عربستان بر تمایل ریاض به تقویت چشم‌اندازهای همکاری دوجانبه در راستای منافع مشترک و علاقه شرکت‌های سعودی به مشارکت در اجرای پروژه‌های سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی و صنایع تبدیلی عراق تاکید کرد.
بن سلمان در ادامه تاکید کرد این کمیته گام‌های مهمی در بررسی ابعاد فنی، مدیریتی، سرمایه‌گذاری و اجرای مهم‌ترین پروژه‌های موجود در دستور کار کمیته مذکور برداشته است.
«عادل کریم»، سرپرست وزارت برق عراق بر اهمیت اتصال خطوط برق عراق به کشورهای شورای همکاری و آمادگی این وزارتخانه برای تامین همه امکانات فنی برای اجرای این پروژه در پوشش بخش مهمی از نیاز عراق تاکید کرد.
کریم ضمن همچنین از نزدیک بودن امضای قرارداد با شرکت «اکوا پاور» سعودی برای اجرای سرمایه‌گذاری به منظور تولید 1000 مگاوات انرژی خورشیدی در استان نجف خبر داد.
وزیر صنایع عراق هم بر اهمیت اجرای پروژه پتروشیمی نبراس با همکاری شرکت جهانی شل و شرکت های ملی و عربی مایل به سرمایه گذاری در عراق خبر داد.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید