تحولات روز عراق

رئیس جمهور عراق: بحران آب و هوا یک تهدید جدی برای آینده ما به شمار می‌آید

رئیس جمهور عراق: بحران آب و هوا یک تهدید جدی برای آینده ما به شمار می‌آید

برهم صالح، رئیس جمهور عراق تأکید کرد که بحران آب‌وهوا یک تهدید جدی برای آینده عراق به شمار می‌آید.

به گزارش عراق یار به نقل از خبرگزاری عراق (اینا)، رئیس جمهور صالح در توییتی از تصویب طرح انحصاری جدید بین‌النهرین در راستای تجدید حیات وکاهش تغییرات اقلیمی در عراق و کشورهای منطقه و افزایش اقتصاد که توسط رییس جمهور ارائه شده بود، توسط ویزان خبر داد. 
وی با اشاره به اینکه تا سال 2050 احتمال افزایش جمعیت کشور عراق از 40 میلیون به 80 میلیون وجود دارد، افزود: بحران آب‌وهوا یک تهدید جدی برای آینده ما خواهد بود و لازم است از همین حال دست به کار شویم و جایی برای انفعال و تنبلی نگذاریم.
صالح خاطرنشان کرد که بیابان‌زایی در عراق 39% محیط زیست این منطقه را تحت تأثیر قرار داده‌است و 54% زمین‌ها به علت شور شدن آب و کمبود آب در رودخانه‌های دجله و فرات (نیروی حیاتی کشور ما) در معرض خطر نابود کشاورزی قرار داردند که منجر به افزایش جریانات جزر و مد نمکی به سوی شت العرب شده‌است.
صالح همچنان خاطرنشان کرد که براساس دسته‌بندی‌های جدید صورت گرفته، عراق به علت کمبود آب و غذا و دمای شدید به عنوان یکی از پنج کشور آسیب‌پذیر در جهان شناخته شده‌است. وی همچنان متذکر شد که تا سال 2035 فقدان آب حدود 10.8 میلیون متر مکعب خواهد بود و این در حالیست با روی آوردن کشورهای جهان به استفاده از انرژی‌های پاک و پایدار، این کشور با کاهش درآمد حاصل از سوخت انرژی فسیلی روبه‌رو خواهد شد.
صالح اذعان داشت که تجدید حیات بین النهرین برای عراق و منطقه امری حیاتی به شمار می‌رود که آدم‌ها را در برابر چالش‌های مشترک تغییرات اقلیمی از قبیل احیای جنگل‌ها و نوسازی مدیریت آب و انرژی پایدار و CO2 همراه می‌سازد که این امر باعث تشویق حضور پررنگ بخش خصوصی در این امر می‌شود. 
رئیس جمهور صالح همچنان افزود که " تمام منطقه باید گردهم آیند تا توسعه پایدار تغییرات اقلیمی را با دستورالعمل مشترکی کنترل نمایند که در نهایت منجر به پیشرفت قابل ملاحظه‌ای گردد. وضعیت کنونی دفاع ناپذیر است و ما باید کشور را از شرایط بحران به سوی اقتصاد درست سوق دهیم.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید