آداب و رسوم

10 واقعیت جالب در مورد جامعه و فرهنگ کشور عراق

10 واقعیت جالب در مورد جامعه و فرهنگ کشور عراق

در این مطلب قصد داریم تا در مورد دانستنی‌های جالب درباره کشور عراق صحبت کنیم که خواندن آن‌ها برای شما خالی از لطف نخواهد بود. با ما همراه باشید. 

1-متولدین یکم ژوئیه

در میان کشور‌ها، تنها عراق و موریتانی هستند که تعداد زیادی از مردم آن در یک روز تاریخ تولد خود را جشن می‌گیرند. قبل از ثبت آماری در سال 1957 در عراق، عراقی‌ها تولد فرزندان پسر خود را از ترس رفتن به سربازی در دوران جنگ به‌طور رسمی ثبت نمی‌کردند. به‌همین علت چند فرزند پسر متولد شده در یک خانواده، با یک نام ثبت می‌شدند تا یک نفر به نیابت از بقیه به خدمت سربازی برود. در سرشماری سال 1957 که به کمک نیروهای متخصص آمریکایی انجام شد، میلیون‌ها عراقی در فرم‌های سرشماری گزینه‌های روز و ماه تولد را خالی گذاشتند و همین باعث شد که اداره ثبت احوال تاریخ تولد تمامی این افراد را یکم ژوئیه ثبت کند.

2-دیپلماسی عراقی، پسران بغداد

با وجود سقوط رژیم صدام حسین در سال ،2003 برخی از قوانین حکومت او تا به امروز در عراق وجود دارند. طبق قطعنامه شماره 196 صادره از شورای فرماندهی انقلاب در سال 1999، عراقی‌هایی که در خارج کشور هستند باید در شناسنامه و گذرنامه آنها صرف نظر از منطقه تولد اصلیشان، فقط ذکر شود که متولد بغداد هستند و البته این موضوع باعث ایجاد مشکلاتی برای این افراد نیز شده است.

3-دخانیات و بحث های سیاسی ممنوع! - دین امری شخصی است

بزرگان روستای «البوناهض» در جنوب استان دیوانیه تصمیم گرفتند تا برای جلوگیری از هرج‌و‌مرج سیاسی و فرقه‌گرایی حاکم بر عراق و همچنین برای سلامتی ساکنان آن منطقه، استعمال دخانیات و بحث های سیاسی را ممنوع کنند. همچنین در مقوله دین، این شعار را در پیش بگیرند که «دین امری شخصی بین تو و خداوند است.»

4-اولین تلویزیون در خاورمیانه

عراق اولین کشور عربی بود که در سال 1954 تلویزیون بطور رسمی وارد آن شد. وزیر آموزش وقت عراق با حضور در نمایشگاهی در بغداد تلویزیونی ساخت شرکت «بای» توجه‌اش را جلب و اقدام به خرید آن برای امور آموزشی کرد تا اینکه در کمتر از دو سال پادشاه فیصل دوم اولین ایستگاه تلویزیونی خاورمیانه را در سال 1956 در عراق افتتاح کرد و با این اقدام از کشورهای سوریه و مصر که تلویزیون در سال 1960 وارد آنها شد پیشی گرفت.

5-کشور تمدن‌ها و قدیمی‌ترین مذاهب

کشور عراق تمدنی کهن دارد. از سالیان پیش از میلاد تا کنون این کشور خاستگاه تمدن‌ها و ادیان متفاوت و همچنین آبستن حوادث مختلف تاریخی بوده است. از دیرباز تا‌کنون شکل‌گیری تمدن‌های آکاد، سومر، آشور و بابل در کنار دو رود دجله و فرات، تصرف بابل توسط کوروش هخامنشی و نفوذ و سلطه دیگر سلسله‌ها در این کشور، دوران ظهور اسلام و حکومت امویان و عباسیان، حمله مغول و عثمانی و حوادث و اتفاقات معاصر سبب شده است تا تمدن‌های کهن و مذاهب گوناگون و گاه منحصر به فردی در این کشور شکل گیرد. 
به عنوان مثال، دو فرقه صائبین و مندائیان تنها در عراق وجود دارند که به حضرت آدم اعتقاد دارند. به دلیل اینکه در این فرقه‌ها اعتقاد به مقدس بودن آب جاری وجود دارد و تمام رسومات آن‌ها به آن وابسته است، لذا این گروه منحصرا در کنار رودخانه ها زندگی می کنند.

6-کبه حلب

این غذا از معروفترین غذاهای عراقی است، اما مردم در شهر حلب سوریه نیز با آن آشنا هستند. کبه از برنج درست می‌شود و تجار عراقی در قدیم به دلیل اینکه برنج دیر فاسد می‌شد، آن را به عنوان غذای خود در طی سفرشان از بغداد تا حلب با خود می بردند. نام این غذا در ابتدا «کبه مسافر حلب» بود و بعدها به «کبه حلب» تغییر نام یافت.

7-اتوبوس قرمز

عراق اولین کشوری بود که اتوبوس‌های قرمز نگی که در لندن رایج بود را در دهه 40 قرن گذشته استفاده کرد.

8- کردی، دومین زبان رسمی عراق از زمان تاسیس

برخی تصور دارند که دولت عراق در سال 2003 زبان کردی را به‌عنوان دومین زبان در کنار زبان عربی به رسمیت شناخت. درحالی‌که از زمان تاسیس عراق در سال 1921 زبان عربی، زبان رسمی عراق (به جای گویش عثمانی و انگلیسی) و بعد از گذشت تنها یک هفته  زبان کردی به عنوان زبان رسمی شهرهای کرد نشین اعلام شد.

9- اولین انقلاب نظامی

عراق اولین کشوری بود که انقلاب نظامی را به فرماندهی گروه «بکر صدقی» در سال 1936 و در زمان «ملک غازی» تجربه کرد و توانست دولت «یاسین الهاشمی» را سرنگون کند، ولی به دلیل زد و بندهای سیاسی یکسال بعد از انقلاب، بکر صدقی ترور شد.

10-غذای رایگان برای مهمان‌ها

اگر در روزی از روزها برای زندگی به کشور عراق رفتید یا از محله‌ای به محله دیگر نقل مکان کردید، نگران غذای آن روز خود نباشید! یکی از عادات دیرینه عراقی‌ها آماده کردن غذا برای همسایگان جدید جهت خوش‌آمد‌گویی به آنهاست.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید