اقتصادی و تجاری

برنامه عراق برای رساندن صادرات خرما به 700 هزار تُن در سال جاری

برنامه عراق برای رساندن صادرات خرما به 700 هزار تُن در سال جاری

 وزارت کشاورزی عراق پیش بینی کرد که تولید خرمای این کشور در سال جاری به 800 هزار تُن برسد.
«حمید النایف»، سخنگوی رسمی وزارت کشاورزی عراق، گفت که تولید محصول خرما امسال در مقایسه با سال گذشته بهتر بوده است.

به گزارش عراق یار به نقل از میدل ایست نیوز، وی تأکید کرد که وزارت کشاورزی عراق برنامه‌ای برای صادرات 700 هزار تُن خرما به بسیاری کشورهای جهان دارد و افزود که انواع خرمای عراق خریداران بسیاری در سطح جهان دارد.
وی گفت که  عراق در سال گذشته حدود 600 هزار تُن خرما به 10 کشور جهان صادر کرد.
پیش از این نیز النایف گفته بود که این وزارت‌خانه با طرح جامع مبارزه با آفت‌های خرما که موجب ازبین رفتن 85 درصدی آفت‌ها در سال 2018 شد توانست روند تولید خرما در کشور را با جهش مواجه کند.
او گفت که تولید خرما از سال 2019 روند رو به رشد گرفت و در آن سال تولید خرمای عراق به 635 هزار تُن رسید و در سال 2020 با فراهم شدن امکانات صادرات خرما این مقدار با افزایش 15 درصدی به 735 هزار تُن رسید که 600 هزار تُن آن با قیمت خوبی به کشورهای جهان صادر شد.
النایف افزود که وزارت کشاورزی عراق اهتمام جدی به حمایت از تولید خرما و صادرات آن دارد و امکانات خوبی ازجمله کودهای مناسب و آب کافی در اختیار خرماکاران قرار داده شده است.
او تأکید کرد که بیشترین خرمای عراق در سال 2020 در استان‌های بغداد و بابل و دیالی تولید شده که این سه استان 46 درصد تولید خرمای کشور را تأمین می‌کنند.
النایف گفت که 75 درصد خرمای تولیدی عراق خرمای زهدی و خستاوی و خضراوی است.
عراق در اواخر دهه هفتاد میلادی، با تولید تقریبا یک میلیون تُن خرما، نیاز 75 درصد جهان را به این محصول تامین می‌کرد اما در پی جنگ‌ها و ناآرامی‌ها، جایگاه این کشور به مرتبه نهم تنزل یافت و اکنون با افزایش تولیدات خود، پس از مصر، ایران و عربستان در جایگاه چهارم قرار دارد.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید