روابط ایران و عراق

صادرات 5 و نیم میلیاردی ایران به عراق در 7 ماهه نخست امسال

صادرات 5 و نیم میلیاردی ایران به عراق در 7 ماهه نخست امسال

«یحیی آل اسحاق»، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در رابطه با وضعیت صادرات ایران به عراق، اظهار داشت: صادرات ایران به عراق طی سال‌های اخیر ارزشی بین 8 تا 12 میلیارد دلار داشته است.

به گزارش عراق یار به نقل از میدل ایست نیوز، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با بیان اینکه در 7 ماهه نخست امسال ارزش صادرات ایران به عراق 5 میلیارد و 500 میلیون دلار بوده است، افزود: اگرچه موضوعات مختلفی در حوزه صادرات به عراق تاثیرگذار است، اما با توجه به شرایط صادرات در سال جاری، بررسی وضعیت رقبا و قیمت کالاهای صادراتی، پیش‌بینی می‌شود که صادرات ایران به عراق تا پایان امسال به رقمی حدود 8 تا 9 میلیارد دلار افزایش یابد.
وی رشد 43 درصدی تجارت خارجی کشور در 7 ماهه امسال نسبت به سال گذشته را ناشی از بهبود شرایط کرونا در دنیا عنوان ‌کرد و گفت: با بهبود شرایط کرونا در دنیا، همه شاخص‌های تجارت نسبت به سال گذشته تغییر کرده است و بنابراین در 7 ماهه امسال شاهد رشد تجارت خارجی کشور بودیم.
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه بخشی از بهبود شرایط تجاری عزم مسئولان را می‌طلبد، افزود: تلاش شده تا یک مقدار مساله تجارت از حاشیه به متن آورده شود.
آل اسحاق در پایان با بیان اینکه چالش‌های اساسی در اقتصاد کشور تورم، معیشت و تجارت است، گفت: کشورهای همسایه حدود 1200 میلیارد دلار ظرفیت واردات دارند و با توجه به ظرفیت و توان داخلی می‌توان تا حدود 300 میلیارد دلار به کشورهای اطراف صادرات داشت اما در حال حاضر صادرات ما به این کشورها حدود 20 تا 30 میلیارد دلار است.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید