تحولات روز عراق

مسئولان عراقی در مورد ذخایر آب اطمینان دادند

مسئولان عراقی در مورد ذخایر آب اطمینان دادند

وزارت انرژی و آب در مورد منابع اب عراق  اطمینان داد، این در حالیست که انتطارات برای فصل های بارانی بالا رفته است. این باران ها مناطق کشاورزی را که آب فصل زمستان را تامین می نماید افزایش داده است.

به گزارش عراق یار به نقل از خبرگزاری عراق (اینا)، عون دیاب، مشاور وزیر انرژی و آب گفت که کار وزارت در دو سال خشکسالی در دو چهارچوب انجام شده است: از جمله، تطابق با خشکسالی و کاهش آن، و اینکه ما ذخایر آب مشخص شده داریم که باید در فصل زمستان با دقت کامل در آن آب جمع آوری کنیم.
او افزود که اگر سال جاری با خشکی مواجه شود، امکان ندارد که خطر را بپذیریم، به خصوص در مورد آب، چراکه فصل زمستان با احتیاج بیشتری برای آب، بعد از فصل تابستان آمدنی است، بنابراین ما تصمیم گرفتیم تا مناطق کشت شده را در فصل زمستان کاهش دهیم، و تهیه آب آشامیدنی و باغبانی و نگهداری از باغات را در اولویت کار خود قرار دهیم. 
او همچنان افزود: مصرف آب آشامیدنی هر فرد عراقی و هر استفاده از نیازهای انسانی باید با احتیاط بیشتری صورت گیرد، زیرا دولت مبلغ هنگفتی را برای تصفیه و اضافه نمودن کلر در آب صرف می نماید. آب آشامیدنی نباید برای آبیاری باغ ها ویا مثلا شستن ماشین ها استفاده شود.
دیاب هشدار داد که تغییرات اقلیمی اوضاع بسیار مهم و شاخص خطر هستند، چنانچه عراق به سوی یک خشکسالی در حال حرکت است، و بعد باران های طوفانی در مناطق محدودی می آید، که باعث تخریب های بزرگ می شود. 
متاسفانه اکثر باران ها بیش از دو ساعت طول نمی کشد و آب زیادی تولید و ارائه نمی دهند.
او ادامه داد، نشانه هایی مبنی بر اینکه در طول ماه نوامبر جاری و دسامبر پیش رو با بارش باران مواجه خواهیم بود وجود دارد. ما آرزو داریم که این باران ها در مقادیر خوبی باشد، اما احتمال می رود که این مقادیر کمتر از آنچه مقصود ما است باشد.
با توجه به مذاکرات در مورد به اشتراک گذاری آب با کشورهای همسایه، دیاب توضیح داد که مذاکرات با جانب ترکی نسبتا به مرحله خوبی رسیده است، چنانچه مطابق با تفاهم نامه درک متقابل در بین هردو کشور توسط حکومت ترکیه و مجلس این کشور مورد تأیید قرار گرفته بود که وارد ارتش شد و شامل مطالب ارزنده است.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید