اقتصادی و تجاری

وزارت برق عراق: تولید برق در مقایسه با سال 2003، شش برابر شده است

وزارت برق عراق: تولید برق در مقایسه با سال 2003، شش برابر شده است

وزارت برق عراق در تلاش است تا مشکل قطعی برق شهروندان را که همواره منجر به بروز تظاهرات مردمی می‌شود، حل کند.

به گزارش عراق یار به نقل از شفقنا، در همین رابطه، «احمد العبادی»، سخنگوی وزارت برق عراق اعلام کرد: این وزارتخانه طی مرحله گذشته برای توسعه زیرساخت‌ها تلاش کرده و زیرساخت‌های برقی در مقایسه با سال 2003 میلادی 5 تا 6 برابر توسعه یافته است.
وی گفت: تولید برق در سال 2003 میلادی، 3400 مگاوات بود که اکنون از مرز 21 هزار مگاوات عبور کرده است.
العبادی با بیان اینکه عراق در سال 2003 میلادی، 6 هزار کیلومتر خطوط انتقال برق داشت اما اکنون 32800 کیلومتر خطوط انتقال برق دارد، اظهار داشت: عدم همگامی با تولید کنونی با سطح تقاضا به چندین عامل باز می‌گردد از جمله مهاجرت مستمر به مراکز شهرها، تداوم ساخت‌وساز در مناطق کشاورزی و حاشیه شهرها، افزایش تقاضای مصرف انرژی به خاطر افزایش لوازم برقی، عدم نظارت سازمان استاندارد و کنترل کیفیت بر لوازم برقی وارادتی، عدم تصویب قوانین مربوطه و عدم آگاهی از هزینه سنگین صنعت برق برای تولید انرژی.
وی اظهار داشت: در صورتی که در مصرف برق صرفه‌جویی شود، تولید کنونی می‌تواند برق 24 ساعته شهروندان در سراسر عراق را کفایت کند اما اسراف و دست‌اندازی به شبکه برق منجر به کاهش ساعات برق‌رسانی می‌شود.
سخنگوی وزارت برق گفت: در نتیجه حملات داعش به زیرساخت‌های برق 6 هزار مگاوات انرژی تولیدی کاهش پیدا کرد و بر اساس بیانیه‌ دیوان نظارت مالی حجم این خسارت‌ها بیش از 12 میلیارد دلار برآورد می‌شود.

مانعی به عنوان فساد

از سوی دیگر، یک مسئول عراقی در وزارت برق با تاکید بر لزوم حل فساد در این وزارتخانه اظهار داشت: پروژه‌های اتصال خطوط برق به دیگر کشورها، بهره‌برداری از طرح‌های انرژی خورشیدی و تولید انرژی‌های تجدیدپذیر از راه‌های افزایش تولید انرژی است.
وی اظهار داشت: مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق پیگیر پرونده برق است اما فساد بزرگ در درون وزارت برق بر اجرای پروژه ها تاثیر میگذارد.
وزارت برق عراق پیشتر از طرح آغاز تولید انرژِی تجدیدپذیر از خورشید و باد خبر داده و اعلام کرده بود هدف ما تولید بیش از 7 هزار مگاوات انرژی تجدیدپذیر است.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید