اقتصادی و تجاری

اقدامات الکترونیکی دولت عراق برای مهار فساد

اقدامات الکترونیکی دولت عراق برای مهار فساد

مراجع گمرکی عراق از دستیابی به معیارهایی جهت کاهش پدیده فساد در ترخیص کالا از گمرکات این کشور خبر دادند.

به گزارش عراق یار به نقل از خبرگزاری عراق(اینا)، شاکر الزبیدی، مدیر کل گمرک عراق، عنوان کرد که طرح مبارزه با فساد دولت که روی آن کار شده است، شامل انجام اقدامات اداری الکترونیکی در پاکسازی کالای وارداتی با استفاده از مجوز و اظهارنامه گمرکی است.
اولین اقدام شامل، محدودسازی معامله با ترخیص‌کنندگان کالا از گمرک است و پس از آن به ترتیب مسائلی همچون جلوگیری معامله با ردیاب‌ها، نوسازی سیستم حسابداری و وصول مطالبات الکترونیکی مطرح می‌شود.
وی همچنین افزود: چهارمین گام این برنامه، شامل گردش الکترونیکی مجوزهای مورد نیاز وارداتی در هنگام ترخیص کالا از گمرک است، که نشانه‌ای از کاهش میزان فساد گمرکی به‌شمار می‌رود.
کارشناس گمرک – علی القریشی –  به نوبه خود در این زمینه عنوان نمود که طبق اعلامیه گمرک، تمام اقدامات احتیاطی که احتمال فساد گمرکی را تا درصد قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد در این برنامه به‌کار گرفته شده‌است. وی با یادآوری اینکه "رشد فساد گمرکی تابع عوامل متعددی از جمله دستکاری و جعل در اسناد گمرکی و تداخل اختیارات بین ادارات پشتیبان کار گمرکی اشاره کرد، شکل‌گیری سیستم‌های این چنینی در بنادر خطرناک هستند. به ویژه اینکه تفاوت های اساسی در اختیارات و تفسیر متون و دستورالعمل های گمرکی وجود دارد.
او همچنین اشاره کرد که معافیت‌های گمرکی کشور را از 60 تریلیون دینار در سال محروم می‌کند و نیاز است که مراجع سرمایه‌گذاری بازبینی جامعی برای کنترل دستورالعمل‌های مصوب معافیت گمرکی انجام دهند.

اخیرا، سازمان بنادر مرزی پنج توصیه از جمله کنترول پرونده مواد بدون عوارض را در همین راستا صادر کرده‌است. 
در بخشی دیگر از گفت‌وگو صورت‌گرفته با مقامات گمرک عراق عنوان شده‌است که رئیس اداره بنادر مرزی، سرلشکر دکتر عمر عدنان الوائلی، که ریاست پروژه سیزدهمین جلسه گمرک و بنادر گمرکی را بر عهده داشت، یادآوری کرد: باید معاون سازمان بنادر مرزی که به تازگی این سمت را به عهده گرفته است، از جزئیات این کار مطلع سازیم.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید