استان بابِل

آشنایی با استان «بابِل»

آشنایی با استان «بابِل»

بابِل، یکی از استان‌های مرکزی عراق است که علاوه بر دارا بودن آثار باستانی زیاد، از مناطق عمده تولیدات کشاورزی عراق نیز به حساب می آید.

مرکز این استان، شهر حِله است و این استان تا پیش از 1971 به نام استان حِله نامیده می‌شد. این استان یکی از مناطق اصلی شناخته شده برای تولید محصولات کشاورزی است و مکان های تاریخی باشکوهی نیز در دل خود دارد.
استان بابل به چهار شهرستان تقسیم می‌شود که عبارت است از: محاویل، مسیب، هاشمیه و حله.

نقشه و مشخصات استان

بابِل یکی از مشهورترین شهرهای دوران باستان بود و از اوایل هزاره دوم پیش از میلاد تا اوایل هزاره اول پیش از میلاد، پایتخت تمدن بابل در جنوب بین‌النهرین و در سده هفتم و ششم پیش از میلاد که هنگام اوج شکوه و جلال آن محسوب می‌شد، پایتخت امپراتوری «کلده» بود. در سال 539 پیش از میلاد، بابل توسط کوروش بزرگ، بنیانگذار امپراتوری هخامنشیان، فتح شد. به نقل از «هرودوت»، تاریخ‌نگار یونانی، بابل در این زمان باشکوه‌ترین شهر جهان بود و معروف است که باغ‌های معلق بابل، یکی از عجایب هفت‌گانه جهان باستان، متعلق به این شهر بود. در سال 331 پیش از میلاد، شهر به دست اسکندر مقدونی افتاد که تصمیم داشت آنرا پایتخت قلمرو خود کند. اسکندر در همین شهر و در قصر بخت‌النصر از دنیا رفت.

آموزش

استان بابل دارای دو دانشگاه به نام‌های دانشگاه بابل و دانشگاه الخضراء است. این استان همچنین دارای تعدادی دانشکده دولتی و خصوصی و 12 موسسه فنی است.
استان بابل، 881 مدرسه ابتدایی ، 46 مهد کودک،  383 مدرسه متوسطه، 5  موسسه تربیت معلم نیز دارد. 

بهداشت و درمان

استان بابل از لحاظ آماری دارای 13 بیمارستان و مرکز درمانی با حدود 1200 تخت خواب است. در ابتدای سال 2005 اداره بهداشت این شهر از احداث 2 بیمارستان 50 تختخوابی (جمعاً 100 تخت) در نزدیکی بخش‌های «الکفل» و «الشوملی» خبر داد.
تمامی بیمارستان‌های این استان نوسازی شده‌اند.
بیمارستان تخصصی کودکان مجهز به تجهیزات نوین با هدف ارائه بهترین خدمات بهداشتی به کودکان نیز به زودی در این استان احداث خواهد شد. این پروژه در زمینی به مساحت 4900 متر مربع در خیابان چهلم استان بابل (یکی از مهمترین خیابانهای استان)، در دست احداث است. این بیمارستان در هشت طبقه و با گنجایش 132 تخت ساخته می شود که هشت اتاق عمل، مرکز درمان بیماری اوتیسم، بخش سوختگی و دیالیز را داراست.
برگزاری دوره های بازآموزی برای پرستاران و ساخت خانه‌های بهداشت در سراسر استان از دیــگر برنامه های مسئولین بهداشت استان بابل است.

اقتصاد بابِل

اقتصاد استان بابل عمدتا برپایه کشاورزی است؛ چراکه حدود 70 درصد از زمین های این استان برای کشت مناسب است و از 15 درصد ظرفیت آب رودخانه فرات استفاده می‌کند. 25 درصد نیروی کار استان در بخش کشاورزی فعال هستند. با وجود مساحت کم بابل، تولید خرما در استان در سال 2003 به 277 هزار تن رسید که مقام اول در میان تمامی استان های عراق را به خود اختصاص داد. مقادیر بسیار زیادی از گندم و جو عراق در این استان تولید می‌شود و بطبع انبارهای زیادی برای نگهداری غلات و حبوبات در این استان وجود دارد.
در رژیم سابق، استان بابل مهمترین مرکز صنایع مونتاژ عراق بود و به همین دلیل در بابل نیروهای ماهر و فنی زیادی فعالیت می‌کنند. شرکت سهامی عام تولید خودرو در اسکندریه قرار دارد که در این کارخانه علاوه بر مونتاژ خودرو، انواع شاسی اتوبوس نیز تولید می شود. این کارخانه به تنهایی نیمی از تریلرهای عراق را مونتاژ کرده است.
شرکت سهامی عام مکانیک نیز در استان بابل قرار دارد که با جذب 4000 نیروی کار، انواع تراکتور و لوازم و تجهیزات کشاورزی را تولید می‌کند.
کارخانه اسلحه سازی قدس در اسکندریه، کارخانه نساجی حله، شرکت دولتی الفرات ،کارخانه آرد غله، کارخانه سیمان السده و کارخانه سرنگ یکبار مصرف از دیگر واحدهای تولیدی این استان هستند.
صنایع مرتبط با توریسم و گردشگری در استان بابل به دلیل وجود برخی از بهترین سایت های باستانی و تاریخی عراق، بسیار ریشه دار و پرسابقه است. نزدیکی به شهر های کربلا و نجف نیز موجب شده است که استان بابل در طول سالیان، پذیرای بسیاری از زائران و گردشگران باشد.

فعالیت های اصلی

فعالیت‌های اصلی در استان شامل موارد زیر است:
•    تولید صنعتی 
•    نساجی 
•    دامپروری 
•    کشت غلات 
•    زراعت خرما 
•    گردشگری

زیر ساخت‌ها

استان بابل در جنوب استان بغداد واقع شده است و به حلقه ارتباطی تمامی راه‌های اصلی عراق که به پایتخت و سایر مناطق شرقی، غربی و جنوبی کشور منتهی می شود، تبدیل شده است.
بزرگراه چند بانده بغداد – بصره از این استان می‌گذرد و جاده های اصلی، شهر حله را به کربلا، نجف، دیوانیه و کوت متصل ‌کند. خط راه آهن اصلی شمال به جنوب عراق نیز از استان بابل می‌گذرد.
در صنعت حمل و نقل هوایی نیز یک فرودگاه کوچک نظامی با طول باند حدود 10 هزار پا در اسکندریه و یک فرودگاه نظامی کوچک دیگر نیز در شمال شرقی استان کربلا با طول باندی حدود 9700 پا قرار دارد که عملاٌ جزیی از استان بابل به حساب می‌آید.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید