استان کربلا

آشنایی با استان کربلا

آشنایی با استان کربلا

مرکز استان کربلا شهر مقدس کربلا است که مهمترین ویژگی آن، قرارگرفتن اعتاب مقدسه پیشوای سوم شیعیان،حضرت امام حسین (ع) و برادر بزرگوارشان حضرت عباس (ع) در این شهر است.

فاصله کربلا تا بغداد 97 کیلومتر است. استان کربلا سه شهرستان به نام‌های کربلا، هندیه و عین تمر دارد. 

نقشه و مشخصات استان

نقشه کربلامشخصات استان کربلا

آموزش

- دو دانشگاه ( دانشگاه کربلا و دانشگاه اهل بیت)
 532 مدرسه ابتدایی، 43 مهد کودک، 233 مدرسه متوسطه، 5 موسسه تربیت معلم و  9موسسه فنی و حرفه ای

سلامت

این استان دارای 8 بیمارستان و 51 مرکز درمانی است.

پیشینه تاریخی

قدمت این شهر به دوران بابِل باز می گردد. برخی از مورخان معتقدند که کلمه کربلا به معنی (قرب الله: نزدیک خدا)، در اصل یک کلمه بابِلی است. درحالیکه برخی دیگر بر این باورند که این کلمه از «کوربابل» به معنای مجموعه ای از روستاهای بابِل اقتباس شده است. کربلا یک شهر مذهبی و تاریخی است که هر ساله بیش از 30 میلیون نفر از مسلـــمانان جهـــان (به ویژه شیعیان) برای زیارت حرم امـــام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) از آن دیدن می کنند و پس از شهر نجف مهم‌ترین مکان زیارتی کشور عراق به شمار می رود.

پیشینه تاریخی

اقتصاد کربلا

گردشگری مذهبی و صنعت هتلداری، از منابع اصلی درآمدی این استان است و عمده فعالیت های اقتصادی در کربلا بر محور گردشگری مذهبی متمرکز شده و تعداد زیادی از نیروی کار استان کربلا در بخش گردشگری که شامل هتلداری، رستوران و سایر خدمات مرتبط است، مشغول به فعالیت‌اند. شهر کربلا سالانه پذیرای جمعیت میلیونی زائران به ویژه در ایام خاصی نظیر نیمه شعبان، ایام عرفه، دهه اول محرم و اربعین حسینی است. 
در رژیم گذشتــه، استان کربلا جزو استانهای صنعتی عراق به‌شمار می رفت، به نحوی که 21 درصد نیروی کار این استان در بخش صنعت مشغول فعالیت بودند و کارخانجات خودرو سازی و بزرگترین واحدهای صنعتی کنسرو سازی عراق در این اســـتان قرار داشتند. پس از سقوط رژیم صدام، مسئولین این استان در تلاش هستند تا صنایع تعطیل شده را مجددا با همکاری شرکت‌های مختلف راه اندازی کنند. راه‌اندازی کارخانه تولید محصولات لبنی شرکت ایرانی کاله در این استان و همکاری خودرو سازان ایرانی با شرکت خودرو سازی کربلا جهت احیای این واحد،  نمونه ای از این اقدامات است.

فعالیتهای اصلی

•    گردشگری
•    پالایش نفت
•    زراعت خرما و مرکبات 
•    کشاورزی
•    کارخانجات تولید کنسرو

زیر ساختها

دو مسیر اصلی از کربلا عبور می کند. مسیر اول از جنوب بغداد آغاز می شود، از کربلا عبور می کند و به نجف می رود. مسیر دوم از بابِل آغاز می شود، از سمت غرب کربلا می گذرد و از جنوب استان انبار به سمت مرز خروجی شهر «عرعر»و نهایتا به سمت کشور عربستان سعودی، اردن و سوریه ادامه می یابد.

پالایش نفت

استخراج و پالایش نفت نیز از دیگر فعالیت‌های اقتصادی این استان است و در سال 2005 عملیات احداث یک واحد پالایشگاه نفتی در کربلا آغاز شد که براساس اعلام وزارت نفت عراق، هدف از احداث آن، تامین نیازهای بازار محلی به بنزین، گازوئیل و سوخت نیروگاه‌های برق است. با بهره برداری از نیروگاه حیدریه که در سال 1393 توسط شرکت مپنا و با تجهیزات کاملا ایرانی ساخته شده، برق اماکن مقدس نجف و کربلا و همچنین برق مورد نیاز منازل مسکونی و اماکن تجاری این دو شهر تأمین می شود.

کشاورزی

زمین استان کربلا خاک نرم و حاصلخیزی دارد و این موضوع در کنار دسترسی به رودخانه فرات باعث شده تا کشاورزی و باغداری در این استان رواج داشته باشد. گندم، جو، خرما،  صیفی جات و انواع میوه از جمله محصولات کشاورزی این استان است. مرغداری و پرورش ماهی نیز در استان کربلا رواج دارد.

کشاورزی کربلا

در بخش کشاورزی، گندم و جو محصولات عمده تولیدی این استان به‌شمار می روند. همچنین با وجود کوچک بودن مساحت این استان، در سال 2004 با تولید 89 هزار تن خرما دومین استان تولید کننده این محصول در عراق بود.
بـر اسـاس آمـار سـال 2007، در اسـتـان کـربـلا جـمـعاً 78 پـروژه مـربوط به پـرورش طیـور فعالیـت دارنـد که از ایـن تعـداد، 74 واحــد مرغـداری، 3 واحـد جوجـه کشی و یـک واحـد تخــم گـذار است. در بخـش پـرورش مـاهی و بر اسـاس آمار سـال 2008 ، در این استان جمعاً 170 مــزرعه پرورش مـــاهی نیز وجـــود دارد که 9 مورد غــــیر فعال است. کل میزان تولید ماهی در استان کربلا در این سال به 917 تن رسید.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید