اقتصادی و تجاری

شرکت نفت شمال (NOC) برای توسعه میدان گازی با ظرفیت 300 مترمکعب قرارداد امضا کرد

شرکت نفت شمال (NOC) برای توسعه میدان گازی با ظرفیت 300 مترمکعب قرارداد امضا کرد

احسان عبدالجبار اسماعیل، وزیر نفت عراق، قرارداد توسعه میدان گازی منصوریه در دیاله با ظرفیت 300 مترمکعب را با شرکت چینی سینوپک امضا کرد. 

به گزارش عراق یار به نقل از خبرگزاری عراق(اینا)، این وزارتخانه گفت: «وزیر نفت در مراسم امضای قرارداد بر اهمیت توسعه‌ی میدان گازی منصوریه در استان دیاله تأکید کرد، زیرا این میدان به بخش انرژی در عراق کیفیت می‌افزاید». 
وی با اشاره به اینکه به شرکت نفت مرکزی اجازه ورود به عنوان شریک با شرکت چینی سینوپک با سهم 51 درصد را داده است، گفت: این قرارداد اضافه بر سرمایه گذاری گاز رایگان میدان منصوریه که دومین میدان گازی بزرگ عراق است، می باشد. 
وزیر نفت ابراز امیدواری کرد که دولت آینده مراحل نهایی قرارداد را انجام دهد تا شرکت چینی کار توسعه این میدان را آغاز کند و سینوپک یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های نفت، گاز و پتروشیمی است. 
این مقام اقتصادی در سفارت چین نیز به نوبه خود از روابط متمایز دو کشور و تمایل آن‌ها برای گسترش افق همکاری‌های دوجانبه به ویژه در بخش نفت و انرژی قدردانی کرد. 
علی معریج، مدیر کل قراردادها و صدور مجوزهای نفتی، ضمن تقدیر از قراردادهای منعقدشده توسط این وزارتخانه با توجه به چالش‌های امنیتی و بهداشتی، نسبت به همکاری مراجع قانونی و نظارتی و حمایت آن از قراردادهای منعقدشده توسط این وزارتخانه ابراز امیدواری کرد. 
قدوری عبدالسلیم، مدیرکل شرکت نفت مرکزی، نیز به نوبه خود تأیید کرد که شرکت وی شریک شرکت چینی خواهد بود و این قرارداد شامل آموزش کارگران برای همگام شدن با توسعه و فناوری مدرن در این زمینه است.  
عبدالسلیم افزود: مساحت میدان (150) کیلومتر مربع است و ذخایر گاز آن (4.5 تریلیون فوت مکعب استاندارد برآورد شده است و دومین میدان گازی بزرگ بعد از میدان کراچ در استان الانبار است و قرارداد نیز شامل شد). در سال 2010 در دور سوم مجوزش صادر و برنده قرارداد شد. ائتلاف سه شرکت به دلیل شرایط امنیتی که در آن زمان در میدان حاکم بود، کار را در میدان آغاز نکردند. 
وی افزود: وزارت نفت در سال 2021 میدان گازی منصوریه را در ششمین دوره صدور مجوز که توسط اداره قراردادها و صدور مجوزهای نفتی برگزار شد، مجدداً معرفی کرد و قراردادی را برای توسعه توسط شرکت چینی (سینوپک) برنده شد. در این قرارداد آمده است که شرکت نفت مرکزی با درصد (51 درصد) شریک دولتی است و سهم شرکت چینی (سینوپک) (49 درصد) است. 
وی تاکید کرد: ظرفیت تولید پیش بینی شده این میدان (300) میلیون فوت مکعب استاندارد در روز برای تامین نیروگاه های برق است و مهم‌ترین هدف قرارداد توسعه میدان گازی منصوریه، تولید گاز با ظرفیت 300 مکعب است. برای تامین گاز مورد نیاز نیروگاه های برق و پروژه های صنعتی مختلف، علاوه بر ایجاد فرصت های شغلی برای مردم دیاله، ارتقای واقعیت اقتصادی استان و حمایت از برنامه‌های سرمایه‌گذاری شرکت ملی نفت خواهد داشت.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید