استان صلاح الدین

آشنایی با استان صلاح الدین

آشنایی با استان صلاح الدین

استان صلاح الدین در شمال استان بغداد واقع شده است و مساحت آن 24،363 کیلومتر مربع است.

طبق آخرین سرشماری در سال 2003،‌ جمعیت تخمین زده شده در این استان، 1،042،200 نفر بوده است. مرکز این استان، تکریت است، با اینکه شهر سامرا که به مراتب از تکریت بزرگ‌تر است، در این استان قرار دارد و تا قبل از فروپاشی حکومت صدام، مرکز این استان بود.

نقشه و مشخصات استان

نقشه استان صلاح الدینمشخصات استان صلاح الدین

پیشینه تاریخی 

استان صلاح الدین یکی از استان های تاریخی عراق است. این استان خاستگاه تمدنی باستانی با قدمتی چهار هزار ساله است و درتمام دوره های تاریخی عراق باستان تا عصر پیش از اسلام دارای تمدن بوده است. نام استان وامدار از صلاح الدین ایوبی (از رهبران مسلمان کردتبار مربوط به سده دوازدهم میلادی) است. گفتنی است این استان تا قبل از سال 1976، بخشی از استان بغداد بود.

پیشینه تاریخی صلاح الدین

آموزش

استان صلاح الدین از نظر امکانات آموزشی و تحصیلی دارای 1199مدرسه ابتدایی، 42مهدکودک، 527 مدرسه متوسطه، 11موسسه تربیت معلم، 16 موسسه فنی و حرفه ای و در مقطع آموزش عالی نیز یک دانشگاه دولتی(دانشگاه تکریت) است.

بهداشت و درمان

استان صلاح الدین مجموعا دارای 12 بیمارستان و 98 مرکز درمانی است.

اقتصاد

فعالیت اقتصادی در استان صلاح الدین بر روی بخش کشاورزی متمرکز شده است و حدود 45 درصد از نیروی کار این استان در این بخش مشغول به کار هستند. در استان صلاح الدین تعداد زیادی باغهای انگور، سیب و مرکبات وجود دارد. 
استان صلاح الدین در بخش صنعت نیز فعال بوده و یکی از مهم ترین کارخانه های پتروشیمی عراق یعنی پالایشگاه بزرگ «بیجی» در این استان قرار دارد. مراکز گردشگری به ویژه اماکن مذهبی و آثار تاریخی از قبیل مناره سامرا از جاذبه های این استان به شمار می‌روند.

سامرا

فعالیت های اصلی

فعالیت‌های اصلی استان شامل گاوداری و دامپروری، کشاورزی، پالایش نفت، تولید خوراک دام و  صنایع داروسازی است.

زیرساخت ها

یکی از جاده های منتهی به شمال عراق که از بغداد به سمت سامرا و تکریت کشیده شده است و در مسیر خود از بیجی هم می‌گذرد، از این استان عبور می‌کند و به موصل می رسد. همچنین جاده هایی وجود دارد که صلاح الدین را با تکریت، کرکوک، بیجی، حوتیه و قائم (نقطه مرزی با سوریه) مرتبط می‌کند. خط آهن اصلی عراق که از شمال به جنوب کشیده شده است، از استان صلاح الدین می‌گذرد. 
در حوزه حمل و نقل هوایی نیز استان صلاح الدین دارای چندین فرودگاه با باندهایی به طول بیش از 6 هزار پا است.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید