اقتصادی و تجاری

استاندار کردستان: منطقه آزاد مشترک ایران و عراق در کردستان ایجاد می شود

استاندار کردستان: منطقه آزاد مشترک ایران و عراق در کردستان ایجاد می شود

استاندار کردستان از موافقت دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور با ایجاد مناطق آزاد مشترک میان ایران و عراق در این استان خبر داد. 

به گزارش عراق یار به نقل از تسنیم، اسماعیل زارعی در جلسه شورای اداری استان کردستان که با حضور دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور در استانداری برگزار شد، اظهار داشت: امروز روز بزرگی برای کردستان است که مردمان این دیار سال‌های سال چشم‌انتظار چنین روزی بودند.
وی با قدردانی از پیگیری‌های استانداران و نمایندگان سابق مردم کردستان در مجلس برای تصویب منطقه آزاد بانه و مریوان گفت: در مجلس یکی از قوی‌ترین دفاعیات برای ایجاد مناطق آزاد مربوط به کردستان بود که خوشبختانه به تصویب رسید.
استاندار کردستان با بیان اینکه سپردن مسئولیت دبیری شورای عالی مناطق آزاد به سعید محمد انسانی توانمند مایه خوشحالی و هر کجا بوده منشا تحول و پیشرفت بوده‌اند، تصریح کرد: امیدواریم با توجه این مدیر جهادی مشکلات کردستان زودتر رفع شود.
وی با بیان اینکه ایجاد و راه‌اندازی منطقه آزاد بانه و مریوان در استان کردستان توجیه داشته و دارد، افزود: از ابتدای سال‌جاری حدود 7میلیون دلار صادرات در مرز باشماق انجام شده که با ایجاد مناطق آزاد بانه و مریوان ارتباط دیپلماسی با کشورهای همسایه همچون عراق تقویت خواهد شد‌.
زارعی‌کوشا با بیان اینکه ایجاد مناطق آزاد بانه و مریوان زمینه سرمایه‌گذاری بیشتر را ایجاد و منجر به توسعه و تعالی کل کشور خواهد شد، عنوان کرد: به دولت پیشنهاد ایجاد مرز مشترک میان کردستان و عراق شده که دبیر شورای عالی مناطق آزاد نیز موافق هستند.
وی با یادآوری اینکه کردستان ظرفیت‌های خوبی برای توسعه دارد، اظهار کرد: رشد اقتصادی، بهبود معیشت مردم و رونق اقتصادی جزو دغدغه دولت بوده که امیدواریم با راه‌اندازی مناطق آزاد بانه و مریوان شاهد تحقق این سیاست‌ها باشیم.
استاندار کردستان با بیان اینکه امیدواریم منطقه آزاد بانه و مریوان در بین سایر مناطق کشور منطقه اول باشد، خاطرنشان کرد: یقینا تا چند سال آینده جزو مناطق فعال خواهیم‌ بود چراکه این عزم و ظرفیت‌ را داریم.
زارعی‌کوشا در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به اینکه از مجموع  3 میلیارد دلار اعتبار برای بخش خشکسالی کشور 7.8درصد 262میلیارد دلار به کردستان به‌عنوان نخستین استان کشور اختصاص یافت عنوان کرد: این توجهات دولت مایه خوشحالی است.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید