اقتصادی و تجاری

تحولات اوکراین «فرصتی تاریخی» برای بهبود اقتصاد عراق است

تحولات اوکراین «فرصتی تاریخی» برای بهبود اقتصاد عراق است

مشاور اقتصادی نخست وزیر عراق پیامدهای اقتصادی حمله روسیه به اوکراین را فرصتی تاریخی برای توسعه بخش های کشاورزی و صنعتی و انرژی در عراق دانست.

به گزارش عراق یار به نقل از نشریه الصباح، «مظهر محمد صالح»، اقتصاددان عراقی و مشاور اقتصادی نخست‌وزیر عراق تأکید کرد که حمله روسیه به اوکراین فرصت‌های مهمی را در اختیار عراق قرار داده تا بتواند بخش‌های صنعتی و کشاورزی خود را توسعه ببخشد.
او گفت که به طور خاص عراق دو فرصت مهم پیدا کرده، نخست افزایش قیمت نفت که موجب افزایش درآمدهای عراق می‌شود و باید از آن برای افزایش سرمایه‌گذاری‌های عمرانی استفاده کرد و دوم بحران گاز و گندم که باید عراق را به افزایش توانمندی‌های داخلی در این دو عرصه وادارد.
صالح افزود که این جنگ برای عراق منافع مالی مهمی دارد چون موجب افزایش قیمت نفت شده ضمن آنکه با توجه به کمبود عرضه سوخت، اوپک احتمالا محدودیت‌های تولید و صادرات را بردارد.
وی تأکید کرد که این جنگ آسیب‌هایی نیز به اقتصاد عراق وارد کرده چون عراق برای تأمین مواد غذایی خود وابسته به واردات است و اخیرا با توجه به خشکسالی 30 درصد دانه‌های خوراکی مورد نیاز خود را وارد می‌کند.
مشاور نخست‌وزیر عراق گفت که حمله روسیه به اوکراین فرصتی تاریخی در اختیار عراق نهاده و دولت باید درآمدهای ناشی از افزایش قیمت نفت را برای توسعه اقتصادی کشور به کار بگیرد و اگر بتواند برنامه‌ریزی دقیق و درستی داشته باشد، منافع این جنگ برای عراق از آسیب‌های آن بیشتر خواهد بود.
او گفت که با توجه به افزایش قیمت نفت به احتمال قوی قیمت نفت در بودجه 2022 عراق 70 دلار تنظیم خواهد شد و این به معنای افزایش پروژه‌های عمرانی در کشور خواهد بود.
صالح خواستار اهتمام جدی به بخش کشاورزی به منظور افزایش تولید گندم و دانه‌های خوراکی و نیز توسعه زیرساخت‌های انرژی و به‌خصوص افزایش بهره‌برداری از گاز استخراج‌شده با نفت و گاز طبیعی شد و گفت که وقت آن رسیده که دولت با جدیت به این مسئله اولویت بدهد.
این در حالی است که در پی حمله روسیه به اوکراین قیمت نفت در بازارهای جهانی به حدود 120 دلار برای هر بشکه رسیده که از سال 2008 بی سابقه بوده است.
«احسان عبدالجبار» وزیر نفت عراق روز جمعه اعلام کرد که این کشور با کسب درآمد 8.5 میلیارد دلاری بالاترین درآمد ماهیانه خود از محل فروش نفت را پس از 8 سال ثبت کرد.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید