اقتصادی و تجاری

افزایش 66 درصدی صادرات غیر نفتی استان بوشهر

افزایش 66 درصدی صادرات غیر نفتی استان بوشهر

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر گفت: صادرات غیر نفتی استان در 11 ماهه امسال66 درصد به لحاظ ارزشی رشد داشته است. 

به گزارش عراق یار به نقل از ایسنا، سید حسین حسینی در جمع خبرنگاران اظهارکرد: در یازده ماهه سال جاری 1400 میزان 23 میلیون و 88 هزارتن کالا به ارزش بالغ بر 8 میلیارد و 811 میلیون دلار به خارج کشور صادر شده است.
وی تصریح کرد : این میزان بدون احتساب میعانات گازی است و با احتساب میعانات وزن صادرات به حدود 23 میلیون و 309 هزار تن به ارزش بالغ بر 8 میلیارد و 928 میلیون دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی 4 درصد و از نظر ارزشی 66 درصد افزایش نشان می‌دهد.
رئیس سازمان صمت استان بوشهر اضافه کرد: بیشترین حجم صادرات مربوط به منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس با 180 هزار و 771 هزارتن و ارزش 8038 میلیون دلار است که این گمرک از نظر وزنی 9 درصد و ارزشی 75 درصد رشد را تجربه کرده است.
حسینی عنوان کرد: در طی 11 ماهه سالجاری از استان به 55 کشور جهان کالا صادر شده است که مهمترین آن کشور چین با بیشترین ارزش صادرات معادل 6041 میلیون دلار می‌باشد همچنین امارات متحده عربی، ترکیه، هند، پاکستان، آفریقای جنوبی، نیجریه، قطر، سودان، برزیل سایر مقاصد مهم صادراتی استان بوده است.
وی افزود: حجم و ارزش صادرات به کشورهای صادراتی یکی از شاخص‌های تعیین مقاصد اعزام هیئت‌های تجاری و پذیرش از این کشورها در سال 1401 بوده که پس از تعیین در کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان تصویب و نهایی خواهد شد.
رئیس سازمان صمت استان بوشهر بیان کرد: کالاهای صادراتی استان در 6 زیربخش اقتصادی شامل پتروشیمی، صنعت، فرش و صنایع دستی، کشاورزی و صنایع غذایی، معدن و صنایع معدنی، و میعانات گازی صادر می‌گردد.
حسینی افزود: بیشترین حجم صادرات مربوط به محصولات پتروشیمی به ارزش 8579 میلیون دلار و وزن 19 هزار و 443 هزار تن بوده است که درصد رشد قابل توجهی شامل 96 درصد رشد ارزشی و 83 درصد رشد وزنی را در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به خود اختصاص داده است.
وی مهمترین کالاهای صادراتی در این گروه را کالایی انواع گازهای مایع، متانول، پلی اتیلن، کود اوره گرانوله و ... اعلام کرد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گفت: صادرات بخش‌های اقتصادی استان در صنعت به ارزش 88 میلیون دلار به وزن 305 هزار تن کالا، گروه معدن و صنایع معدنی به ارزش 80 میلیون دلار به وزن 3154 هزار تن، بخش کشاورزی و صنایع غذایی به ارزش 62 میلیون دلار و به وزن 184 هزارتن و بخش فرش و صنایع دستی به ارزش 462 هزار دلار و به وزن 328 تن از استان به بازارهای جهانی صادر شده است.
حسینی بیان کرد: صادرات در یازده ماهه سال 1400 به کشور قطر بالغ بر 736 هزار تن و ارزش 83 میلیون دلار بوده است که بیشترین حجم صادرات کالا از گمرک دیر به ارزش 56 میلیون دلار صورت گرفته است. این کالاها مشتمل بر 185 قلم و شامل محصولات کشاورزی و مواد غذایی، سیمان و کلینکر، آبزیان و... بوده است.
وی عنوان کرد: با عنایت به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه روابط تجاری با کشورهای همسایه، این موضوع در دستور کار استان قرار گرفته ضمن اینکه ارزش صادرات غیر نفتی استان به 15 کشور همسایه جمهوری اسلامی ایران شامل آذربایجان، ارمنستان، افغانستان، امارات، بحرین، ترکیه، عراق، ترکمنستان، عمان، فدراسیون روسیه، قزاقستان، قطر، کویت و عربستان حدود 2 میلیارد دلار بوده است.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید