تحولات روز عراق

الشمری: خروج عراق از قانون هفتم، بیانگر بازگشت حاکمیت کامل به آزادی در خرج درآمدهایش است

الشمری: خروج عراق از قانون هفتم، بیانگر بازگشت حاکمیت کامل به آزادی در خرج درآمدهایش است

احسان الشمری، رئیس مرکز اندیشه سیاسی، تأیید کرد که خروج عراق از مجازات فصل هفتم نشان‌دهنده‌ی بازگشت حاکمیت کامل به آزادی در اختیار داشتن درآمدهای این کشور است.

به گزارش عراق یار به نقل از خبرگزاری عراق (نینا)، وی گفت: یکی از اثرات مثبت خروج عراق از قانون هفتم، آزادسازی کامل عراق از محدودیت‌های قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل و بازگرداندن حاکمیت به دور از قطعنامه‌های سازمان ملل است که آن را به هم گره زده‌است.
الشمری افزود: خروج عراق از این بند به کشورهای جهان این اطمینان را می‌دهد که عراق دیگر تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌المللی حتی در سطح منطقه نیست و اجازه می‌دهد با عراق بر این اساس که کشوری با دولت مستقل است، برخورد شود.
الشمری افزود: خروج عراق از این بند نشان‌دهنده‌ی حمایت جامعه‌ی بین‌المللی از عراق و اذعان این کشور به این است که پس از پایان پرونده‌ی غرامت مالی به کویت، به تمام قوانین متعهد است و دیگر به کشورها یا سازمان‌های بین‌المللی بدهی ندارد و بنابراین این آزادی را دارد که بدون کسری نفت صادر کند و به آن اجازه می‌دهد تا با توجه به کشورهایی که با عراق معامله می‌کنند، به توسعه‌ی اقتصادی دست بزند، و حق کامل دارد که پول خود را خرج کند.
هفته‌ی گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه‌ی شماره‌ی (2621) را در خصوص خروج عراق از قانون هفتم و بسته شدن کمیته و صندوق غرامت عراق برای کویت در پایان سال جاری پس از انجام تمامی تعهدات بین‌المللی خود صادر کرد. 

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید