روابط ایران و عراق

توافق ایران و عراق درباره آغاز صادرات از گذرگاه مرزی جدید

توافق ایران و عراق درباره آغاز صادرات از گذرگاه مرزی جدید

با توافق استانداران ایلام و دیالی عراق صادرات کالا از مرز هلاله شمالی به استان دیالی در آینده نزدیک آغاز می شود.

استاندار ایلام (غرب ایران) با تاکید بر تسریع اقدامات مقدماتی برای بازگشایی بازارچه هلاله شمالی گفت: با توافق استانداران ایلام و دیالی عراق صادرات کالا از مرز هلاله شمالی به استان دیالی در آینده نزدیک آغاز می شود.
به گزارش عراق یار به نقل از ایرنا، حسن بهرام نیا شنبه شب در گفت و گویی خبری با تشریح رایزنی های دیدار با استاندار دیالی در خصوص بازگشایی بازارچه هلاله شمالی و توسعه همکاری‌های دو جانبه اظهار داشت: روز گذشته سفری به منظور اجرای تفاهم نامه همکاری بین دو استان ایلام و دیالی به استان دیالی عراق انجام شد.
وی افزود: در دیدار با استاندار دیالی عراق بر توسعه همکاری های اقتصادی و تجاری بین دو استان تاکید و اعلام آمادگی کردیم استان ایلام ظرفیت صادرات مواد لبنی، تره بار، مواد پلاستیکی، سنگ و فلز و کلینکر سیمان را به استان دیالی دارد که بخشی از این موارد مورد موافقت استاندار دیالی قرار گرفت.
استاندار ایلام تاکید کرد: تمامی نیازمندی های حوزه کشاورزی، عمرانی، نساجی و ماشین آلات راهسازی که در لیست تحریم قرار دارد در این دیدار نیز مطرح و مورد موافقت استاندار دیالی برای واردات به ایلام قرار گرفت.
بهرام نیا با بیان اینکه برای ایجاد بازارچه هلاله شمالی باید زیرساخت های لازم را مهیا کنیم، یادآور شد: زیرساخت هایی نظیر آب، برق، تلفن، اینترنت و راه دسترسی برای استقرار نیروهای امنیتی و دستگاه های مرتبط با واردات و صادرات کالا باید در اسرع وقت در محل بازارچه در دستور کار قرار گیرد.
به گفته وی در صورت بازگشایی بازارچه هلاله شمالی بخشی از صادرات بصورت چمدانی‌ و یا خودرویی انجام خواهد شد.
حسن بهرام نیا استاندار ایلام صبح روز جمعه با اتفاق تعدادی از مسوولان استانی به دعوت مثنی علی مهدی استاندار دیالی عراق از طریق مرز خسروی وارد استان دیالی شد.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید