استان اربیل

آشنایی با استان اربیل

آشنایی با استان اربیل

استان اربیل در شمال کشور عراق واقع شده و هم‌مرز با ایران و ترکیه است. دو شهرستان «چومان» و «سوران» هم‌مرز با ایران هستند.

استان اربیل جزئی از منطقه خودگردان کردستان عراق است. بیشتر مردم آن کرد هستند ولی اقلیتی از آشوری‌ها و ترکمانان عراقی نیز در اربیل سکونت دارند.

نقشه و مشخصات کلی استان

پیشینه تاریخی 

اربیل یکی از کهن ترین شهرهای جهان لقب گرفته است. تاریخ آن تقریبا به 600 سال قبل از میلاد باز می‌گردد. نام این شهر در نوشته های سومری به نام (اوربلُم ـ اوربیلُم) و در نوشته های بابلی با اسم های (اربائیلو) آمده است. این شهر یکی از کهن‌ترین مهدهای پیدایش انسان است. قدمت غار معروف «شاندر» که در این خطه واقع شده، به بیش از 60 هزار سال پیش برمی گردد و محل زندگی انسان نئاندرتال بوده است. 

قدمت اربیل

آموزش

استان اربیل دارای دو دانشگاه دولتی به نام‌های دانشگاه پزشکی «هولیر» و دانشگاه صلاح الدین و تعدادی دانشگاه، کالج و موسسات خصوصی است.
کالج دانشگاه دجله، کالج دانشگاه جهان، دانشگاه لبنانی – فرانسوی مدیریت کسب و کار و و یک دانشکده پزشکی جزء مطرح‌ترین موسسات خصوصی در این استان هستند.
در مقاطع پایه و میانی نیز این استان دارای تعدادی مدارس ابتدایی و متوسطه است که در میان آن ها یک مدرسه بین المللی به نام شویفات، نیز وجود دارد.

بهداشت و درمان

استان اربیل دارای 42 بیمارستان است که از آنها می توان به بیمارستان دانشگاه اربیل، بیمارستان آزادی، بیمارستان رزگاری و بیمارستان مرکزی کودکان اشاره کرد. همچنین 270 مرکز درمانی در سرتاسر اربیل وجود دارد.

اقتصاد

اقتصاد این استان بیشتر بر پایه کشاورزی بوده  که این بخش در جریان ستیز میان دولت صدام حسین و کردهای عراق به شدت آسیب دید.
به علت وجود ذخایر نفت و گاز در کردستان عراق، به ویژه استان اربیل، دولت اقلیم نگاه ویژه ای به صادرات نفت با هماهنگی دولت مرکزی دارد؛ بطوری که افزایش ظرفیت استخراج و پالایش نفت، درآمدهای سرشاری را برای اقلیم به همراه داشته است.
از دیگر سو، به علت وجود امنیت نسبی در استان های اقلیم، اقدامات قابل توجهی به منظور توسعه و پیشرفت و جذب سرمایه گذاری های بین المللی نیز صورت گرفته است.

فعالیت های اصلی

فعالیت‌های اصلی در این استان معطوف به: پالایش نفت، تجارت، گردشگری و کشاورزی است.

زیرساخت

 

اربیل

استان اربیل دارای یک خط زمینی استراتژیک است که آن را به ایران و مرکز مرزی مبادلات تجاری «چومان» متصل می‌کند. همچنین استان دارای سه جاده اصلی و یک فرودگاه بین المللی است که در شهر اربیل واقع شده است.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید