اقتصادی و تجاری

افزایش دارایی عراق از اوراق قرضه خزانه داری امریکا به 24.7 میلیارد دلار

افزایش دارایی عراق از اوراق قرضه خزانه داری امریکا به 24.7 میلیارد دلار

آمارهای وزارت خزانه داری امریکا نشان می دهد که عراق با در اختیار داشتن 24.7 میلیارد دلار اوراق قرضه خزانه داری امریکا در رتبه چهارم کشورهای عربی دارنده این اوراق است.

به گزارش عراق یار به نقل پایگاه خبری «المستقله» عراق، وزارت خزانه‌داری امریکا با انتشار آماری اعلام کرد که کشورهای آسیایی بیشترین سرمایه‌گذاری را در اوراق قرضه وزارت خزانه‌داری امریکا انجام داده‌اند.
بر اساس این گزارش حجم کل سرمایه‌گذاری کشورهای جهان در اوراق قرضه خزانه‌داری امریکا 7 هزار میلیارد و 661 میلیون و 733 دلار است که سهم کشورهای آسیایی از آن 3 هزار میلیارد و 897 میلیون و 145 هزار دلار بوده است.
این آمار افزوده که حجم سرمایه‌گذاری کشورهای عربی در این اوراق 244 میلیارد و 998 میلیون دلار بوده است.
در میان کشورهای عربی عربستان با خرید 119 میلیارد و 402 میلیون دلار در رتبه اول و کویت با 50 میلیارد و 578 میلیون دلار در رتبه دوم و امارات با 44 میلیارد و 788 میلیون دینار در رتبه سوم جای دارند.
دارایی عراق از اوراق قرضه خزانه داری امریکا 23 میلیارد و 425 میلیون دلار است که این کشور را در رتبه چهارم کشورهای عربی دارنده این اوراق قرار داده است.
در ماه ژوئن گذشته، «مظهر محمد صالح»، مشاور اقتصادی نخست‌وزیر عراق، خبر داد که دارایی‌های عراق از اوراق قرضه خزانه داری امریکا در سال 2020 معادل 17 میلیارد دلار بود اما اکنون به 21.187 میلیارد دلار رسیده است.
او گفت که افزایش 24 درصدی اعتبار عراق در خرید اوراق قرضه خزانه‌داری امریکا کاملا طبیعی است چون اکثر مبادلات مالی خارجی عراق به دلار است و با کشورهایی در قاره آسیا دادوستد می‌کند که آنها هم در حوزه دلار قرار دارند.
او گفت که 80-85 درصد معاملات خارجی عراق و نیز دو ـ سوم ذخایر رسمی عراق به دلار است.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید