استان دهوک

آشنایی با استان دهوک

آشنایی با استان دهوک

استان دهوک از استان‌های کردنشین کشور عراق است که در شمال این کشور و در منطقه خودگردان کردستان قرار دارد و مرکز آن شهر دهوک است.

از دیگر شهرهای مهم این استان شهر زاخو است. این استان در اقلیم کردستان عراق واقع و از سه طرف با کوه محصور شده است. این ویژگی منظره اعجاب انگیزی به شهرهای استان می دهد. رودی که از سد بزرگ دهوک سرازیر می‌شود، از شهر عبور کرده و آن را به یکی از زیباترین مناظر استان تبدیل کرده است. استان دهوک به دلیل چشم اندازهای جذاب آن بسیار معروف است.

نقشه و مشخصات استان

نقشه استان دهوکمشخصات استان دهوک

آموزش

استان دارای بیش از پنج دانشگاه و کالج خصوصی است که مهم ترین آن ها عبارتند از ( دانشکده کشاورزی، دانشگاه دهوک، و دانشگاه کردستان)، همچنین دارای 440 مدرسه ابتدایی، 215 مدرسه متوسطه و تعداد بسیاری موسسات تربیت معلم و هنرستان های فنی و حرفه ای است.

پیشینه تاریخی  

بنای این شهر به عصر حجر باز می‌گردد که بعدها بخشی از امپراطوری آشوری ها و سپس بابلی ها شده است. نام این منطقه در زبان آسوری نوهادرا است و پیش از سال 1969 میلادی بخشی از استان نینوا به‌شمار می‌آمد و استان موصل هم نامیده می‌شد
در جنگ 1991 خلیج فارس، شهر دهوک تخلیه شد و به اشغال نیروهای بعثی درآمد. اما به فاصله اندکی مجددا توسط نیروهای بارزانی تصرف شد. از زمان سرنگونی صدام حسین این شهر از نو رونق خود را بازیافته است.

سلامت

دهوک دارای 19 بیمارستان و 157 مرکز درمانی در سرتاسر استان است.

فعالیت های اصلی

نفت – تجارت – گردشگری - کشاورزی

گردشگری دهوک

زیر ساخت ها

استان دهوک یک مرکز تجاری مهم است. ورودی ابراهیم الخلیل در مرز با ترکیه یکی از نقاط مهمی است که 40% کالاها از آنجا عبور می کنند. استان دارای یک جاده استراتژیک است که آن را به ترکیه متصل می سازد.

سد دهوک

شهرستان ها

دهوک – زاخو – سمیل –امادی

مناطق استان

استان دهوک به هفت منطقه تقسیم شده است که چهار منطقه از آنها رسماً بخشی از اقلیم کردستان است ، در حالی که سه مورد دیگر تحت کنترل حقوقی دولت اقلیم کردستان هستند:
•    منطقه امیدی
•    منطقه دوهوک
•    منطقه سمل
•    منطقه زاخو
•    منطقه آکره (مورد اختلاف)
•    منطقه شیخان (مورد اختلاف)
•    منطقه بردارش (مورد اختلاف)

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید