روابط ایران و عراق

وزارت برق عراق: همه بدهی معوقه به ایران پرداخت شده است

وزارت برق عراق: همه بدهی معوقه به ایران پرداخت شده است

وزارت برق عراق ضمن اعلام پرداخت کامل بدهی معوقه خود به ایران، تأکید کرد که میزان صادرات گاز ایران به عراق هنوز کمتر از میزان توافق شده است.

به گزارش عراق یار ، «احمد موسی» سخنگوی وزارت برق عراق گفت که تولید برق در عراق هم‌اکنون حدود روزانه 20 هزار مگاوات است و این مقدار هنوز با حجم مصرف روزانه فاصله دارد.
او گفت که عراق منتظر افزایش گاز ارسالی از ایران به منظور افزایش نسبی تولید برق است.
سخنگوی وزارت برق عراق تأکید کرد که بغداد همه بدهی‌های معوقه خود بابت خرید گاز از ایران را پرداخت کرده و اعلام کرده که به 50-55 میلیون متر مکعب گاز در روز نیاز دارد.
وی گفت که حجم گازی که از ایران وارد می‌شود هم‌اکنون حدود 40 میلیون متر مکعب است و با افزایش این مقدار می‌توان تولید برق عراق را به 24 هزار مگاوات رساند.
موسی تأکید کرد که توافق عراق و ایران صادرات روزانه دست‌کم 50 هزار مگاوات است و تماس ها با طرف ایرانی برای رسیدن به این مقدار جریان دارد.
علی صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به سوالی در زمینه وصول مطالبات ایران از کشور عراق، اظهار داشت که میزان قابل توجهی از وجوه حاصل از صادرات گاز وصول شده است.
عراق در اوج مصرف به حداقل 30 هزار مگاوات برق نیاز دارد.
گفتنی است سابقه گسترده فساد و سوءمدیریت در بخش برق باعث شده که مسئله برق در این کشور در هر فصل تابستان به یک معضل جدی و گاه تظاهرات گسترده تبدیل شود.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید