روابط ایران و عراق

عراق، خریدار اصلی کاشی و سرامیک ایران

عراق، خریدار اصلی کاشی و سرامیک ایران

رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی و سرامیک ایران ضمن توضیح جزئیات برگزاری بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کاشی، سرامیک و چینی بهداشتی، گفت: 70 درصد صادرات کاشی و سرامیک ایران به عراق است، اما برای اینکه این بازار صادرات به سرنوشت سیمان دچار نشود، شیوه‌های صادرات باید تغییر کند. 

به گزارش ایسنا، بهنام عزیززاده در نشست خبری از برگزاری بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کاشی، سرامیک و چینی بهداشتی از 10 تا 13 مهر در محل شهر آفتاب خبر داد و گفت:  هفت گروه کالایی شامل کاشی، سرامیک، چینی بهداشتی، ماشین الات، مواد اولیه، شیر الات و غیره در این نمایشگاه عرضه می‌شود. همچنین از 38 کشور که بازار هدف صادراتی هستند، دعوت کردیم. نمایندگی سه کشور چین، ترکیه و ایتالیا نیز در این نمایشگاه غرفه خواهند داشت.
وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 140 واحد تولیدی که بیش از 95 درصد آن‌ها بخش خصوصی هستند در صنعت کاشی و سرامیک فعالیت می‌کنند، اظهار کرد: در این صنعت 720 میلیون متر مربع ظرفیت ایجاد شده که بیش از سه برابر مصرف کشور است. در سال 1400 حدود 460 میلیون متر مربع تولید عملیاتی انجام شده، یعنی حدود 60 درصد ظرفیت تولید فعال است که 180 میلیون متر مربع از آن به 52 کشور جهان صادر شده و 70 درصد صادرات به عراق بوده که این کشور بخشی از آن را صادرات مجدد می‌کند. بخاطر محدودیت‌های مربوط به تحریم، صادرات به کشورهای اروپایی و سایر کشورهای همسایه محدود است.
عزیززاده با اشاره به اشتغال مستقیم و غیرمستقیم 450 هزار نفر در این صنعت، تصریح کرد: ایران رتبه ششم تولید و رتبه پنجم صادرات کاشی و سرامیک در جهان را دارد. همچنین این صنعت یکی از 15 پیشران صنعتی در کشور است.
هدف گذاری برای صادرات 2 میلیارد دلاری
به گفته رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی و سرامیک ایران، هدفگذاری این صنعت رسیدن به تولید 700 میلیون متر مربع و صادرات دو میلیارد دلاری تا سال 1404 است. در حال حاضر صادرات سالانه کاشی و سرامیک 700 تا 800 میلیون دلار است.
عزیززاده با بیان اینکه صنعت کاشی و سرامیک در ایران مزیت نسبی دارد، تصریح کرد:  بیش از 95 درصد مواد اولیه این صنعت در داخل تامین می‌شود.
واردات کاشی ممنوع است
وی در پاسخ به سوال ایسنا، درباره واردات کاشی و سرامیک به کشور گفت: واردات این محصول ممنوع است واگر محصولات خارجی در بازار فروخته می‌شود به شکل قاچاق وارد شده است. البته حجم  قاچاق به اندازه‌ای نیست که برای تولید داخل مشکل ساز باشد و محصولات داخلی توان رقابت با آن‌ها را دارند.
نگرانیم بازار عراق را از دست بدهیم
عزیززاده در ادامه نسبت به از دست رفتن بازار عراق ابراز نگرانی کرد و گفت: بازار سیمان در عراق از دست رفت، چراکه این کشور خود شروع به تولید کرد و تعرفه را بالا برد. این نگرانی وجود دارد که اتفاق مشابهی برای صنعت کاشی و سرامیک بیفتد. راه حل این است که شیوه صادرات تغییر کند؛ برای مثال از شیوه کنسرسیوم صادرات، ایجاد شبکه توزیع و گرفتن شریک تجاری استفاده شود. اما در حال حاضرقدرت چانه زنی تولیدکنندگان ایرانی پایین است و در حالی که کاشی ترکیه 15 دلار خریده می‌شود، ایرانی‌ها مجبورند آن را سه دلار بفروشند.
وی با بیان اینکه پاکستان 250 میلیون جمعیت دارد، اما بخاطر مشکلات سیاسی امکان صادرات به این کشور وجود ندارد، تصریح کرد: پاکستان 100 میلیون متر مربع واردات کاشی و سرامیک دارد که سال گذشته فقط 12 میلیون مترمربع از ایران وارد کرده است. روسیه نیز 100 میلیون مترمربع واردات دارد، اما کمتر از یک میلیون مترمربع کاشی و سرامیک از ایران وارد می‌کند.
مشکلات صنعت کاشی و سرامیک
رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی و سرامیک ایران قطعی برق در تابستان و قطعی گاز در زمستان را از جمله مهم‌ترین مشکلات این صنعت عنوان کرد و گفت: این مشکل هر سال تکرار می‌شود و خسارت قطعی برق هم عموما قابل وصول نیست. حذف معافیت مالیاتی ماشین الات در سال جاری و نبود رایزن بازرگانی و مشوق صادراتی از جمله دیگر مشکلات این صنعت است. بعد از جنگ اوکراین نیز هزینه‌های تولید اروپا بالا رفته و برای تامین کالاها ترکیه ورود کرده است. این کشور از ایران نیز محصول می‌خرد و صادر می‌کند. اما امیدواریم ذینفع واقعی باشیم.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید