استان واسط

اماکن گردشگری استان واسط

اماکن گردشگری استان واسط

استان واسط یکی از استان‌های مرکزی عراق بوده و فاصله آن تا بغداد، 172 کیلومتر است.

علت این نامگذاری آن است که استان واسط در راستای رودخانه دجله در میانه راه بغداد به بصره قرار دارد. 
اکثر مردم استان واسط مسلمان و شیعه هستند و مرکز آن نیز شهر کوت است. استان واسط تا پیش از سال 1976 به نام استان «کوت» نامیده می‌شد.
کوت، مرکز استان واسط و مهمترین شهر استان با شهر مهران در ایران هم مرز است. از جمله مکان‌های معروف در این شهر می‌توان به کارخانه بافندگی و خیابان «الهوره» و هتل «مصایف» و دانشگاه واسط اشاره کرد. این شهر در گذشته به «کوت الاماره» معروف بوده است. شهر کوت به داشتن ماهی‌های مرغوب که از رودخانه دجله صید می‌شود نیز شهرت دارد. کوت در جنگ جهانی اول شاهد درگیری‌های شدید بین انگلیسی‌ها و عثمانی‌ها نیز بوده و قبرستان‌های مجزایی تحت عنوان مقبره انگلیس‌ها و ترک‌ها در آن به چشم می‌خورد. 
در ادامه با آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری استان آشنا می‌شوید:

شهر تاریخی واسط

شهر تاریخی واسط در جنوب شهر کوت و در فاصله 25 کیلومتری از مرکز این شهر واقع شده است. این شهر که یکی از آثار تاریخی مهم شهر کوت به‌شمار می‌رود را «حجاج بن یوسف ثقفی» مابین سال‌های 701 تا 703 هجری قمری در کنار رود دجله بنا کرد، اما در اثر بی‌توجهی به آن و عدم نگهداری صحیح رو به نابودی رفت.

سد کوت

این سد یکی از بزرگترین و معروفترین سد‌های عراق است که در شهر کوت و در جنوب بغداد واقع شده است. سد کوت در سال 1939 توسط دولت وقت عراق و به دستور «ملک غازی» بر روی رودخانه دجله بنا شد. این سد علاوه بر اینکه بزرگترین و مهمترین سد عراق است، به دلیل ایجاد امکانات ورزشی و رفاهی در اطراف آن،‌ به مرکزی توریستی نیز تبدیل شده است.
ساحل کوت
ساحل کوت یا ساحل دجله یکی از مهمترین اماکن توریستی شهر کوت است. این ساحل در خیابان «کورنیش» و نزدیکی سد کوت واقع شده است. این مکان زیبا یکی از مقاصد توریستی استان است که گردشگران اوقات زیادی را در آنجا سپری می‌کنند. این مکان به ویژه در ماه رمضان از رونق خاصی برخوردار است.

مسجد بزرگ کوت

این مسجد یکی از مساجد باستانی عراق و قدیمی‌ترین مسجد در استان واسط به‌شمار می‌رود. مسجد کوت در سال 1855 و در دوره حکومت عثمانی تاسیس شد. این مسجد در نزدیکی رودخانه دجله و در محدوده بازار کوت واقع شده و مساحتی بالغ بر 2900 متر مربع  و ظرفیت پذیرش 500 نفر را دارد.

زیارتگاه‌های مذهبی

زیارتگاه متنبی

این زیارتگاه در شهرستان «نعمانیه» واقع شده است و جشنواره شعر «متنبی» هرساله با حضور بسیاری از نویسندگان و منتقدان عرب در این مکان برگزار می‌شود. متنبی یکی از شعرای نامدار کشور عراق است.

مرقد امامزاده سید محمد ابوالحسن

مرقد سید محمد ابوالحسن که از نوادگان امام سجاد(ع) است، در شهرستان کوت استان واسط قرار گرفته است.

مرقد امامزاده سید تاج الدین ابومحمد

نسب سید تاج الدین ابومحمد به حضرت علی (ع) بر‌می‌گردد و مردم هر هفته چهارشنبه به زیارت او می‌روند. آرامگاه وی در بخشداری «الحفریه» و در فاصله 100 کیلومتری از واسط قرار دارد.

مرقد امامزاده سید نور الهلال

مرقد سید نور الهلال در مرکز استان واسط قرار گرفته است و نسب وی نیز به حضرت علی (ع) برمی‌گردد.

مرقد صحابی جلیل القدر سعید بن جبیر

مرقد این صحابی در شهرستان «الحی» قرا گرفته است. وی به دلیل استمرار و پافشاری به حب و محبت امام علی(ع) توسط حجاج بن یوسف ثقفی به شهادت رسید.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید