سینما و تئاتر

معرفی بازیگران عراقی

معرفی بازیگران عراقی

در این مطلب به معرفی بازیگران مطرح عراقی، بیوگرافی و سوابق هنری آن‌ها می‌پردازیم.

قاسم الملاک

قاسم الملاک بازیگر عراقی، در 21 نوامبر سال 1946 در بغداد متولد شد. وی یکی از برجسته‌ترین و پرکارترین بازیگران عراق است و در سه عرصه سینما، تلویزیون و تئاتر فعالیت دارد. قاسم الملاک نقطه عطفی در سینمای کمدی عراق محسوب می‌شود و در کنار بزرگان سینمای عراق نقش‌آفرینی کرده است. از بهترین نقش‌آفرینی‌های او می‌توان به نقش رجب در فیلم «الذئب و عیون المدینة» (گرگ و چشمان شهر) اشاره کرد که بازی در این نقش یکی از دلایل اصلی شهرت وی بود.
همانطور که گفته شد قاسم الملاک در حوزه سینما نیز به نقش‌آفرینی پرداخته است. از بهترین فیلم‌های سینمایی که وی در آن نقش‌آفرینی کرده است و در منطقه‌ خلیج‌فارس از شهرت بالایی برخوردار است می‌توان به فیلم «حب فی بغداد» (عشق در بغداد) و «عماره 13» (ساختمان 13) اشاره کرد.

آسیه کمال

آسیه کمال در یکم نوامبر سال 1961 در خانواده‌ای کرد، در بغداد متولد شد. مادر آسیه کمال در مؤسسه‌ سینما و تئاتر عراق به گریموری مشغول بود و پدرش عضو اتحادیه کارگران کرد عراق بود. وی در حالی که در دوره‌ متوسطه مشغول به تحصیل بود پا به عرصه بازیگری گذاشت و با بازی در نمایشنامه «کلکامش» به کارگردانی سامی عبدالحمید کار خود را آغاز کرد. پس از آن در آکادمی هنرهای زیبا به تحصیل مشغول شد و به اتفاق گروه بازیگری این آکادمی در چندین کار ایفای نقش کرد. در همین زمان به پیشنهاد سرپرست فنی در کارهای تلویزیونی از قبیل «سباعیه الغائب» (هفت برابر غائب) و «لن ینتکس الولید» (شاهزاده بد حال نمی‌شود) ایفای نقش کرد.
آسیه کمال در نقش‌های بسیاری در عرصه تلویزیون و تئاتر عراق ایفای نقش داشته است، اما نقطه عطف زندگی هنری او شرکت در سریال «المسافر» (مسافر) در سال 1993 بود. این سریال به کارگردانی فلاح زکی و با هنرمندی خواننده محبوب عراقی کاظم الساهر به نمایش گذاشته شد.

جواد الشکرجی

جواد الشکرجی بازیگر سینما و تئاتر عراق، در سال 1951 در بغداد متولد شد. وی دانش‌آموخته آکادمی هنرهای زیبا در بغداد، در سال 1978 بود. جواد الشکرجی در کارنامه هنری خود ایفای نقش‌های بسیاری دارد که بخشی از آن ‌را در داخل و بخشی را در خارج از کشور عراق انجام داده است. اولین اثر هنری او نقش آفرینی در تئاتر «الغضب» (خشم) به کارگردانی ادیب قلیجی بود. 
وی در کارهای هنری بسیاری از جمله نمایش «الف رحله و رحله» (هزاران هزار سفر) و «لو» (اگر) شرکت کرد. نمایش «لو» برگرفته از نمایشنامه «الالم» (درد) اثر تتمانوف بود. الشکرجی به واسطه بازی در نمایش «لو» برنده جایزه‌ بهترین بازیگر نقش اول در جشنواره بین‌المللی قاهره در سال 1989 شد. او در نمایش‌های دیگری همچون «حکایات العطش» (قصه‌های تشنگی) و «ارض الانسان» (زمین انسان) ایفای نقش کرده است.
از فعالیت‌های او در عرصه سینمای عراق می‌توان به نقش‌آفرینی در فیلم‌های «العاشق» به نویسندگی عبدالخالق الرکابی و «الایام الطویله» (روزهای بلند) به نویسندگی عبدالامیر معله اشاره کرد. در فیلم «الایام الطویله» به روایت بخشی از زندگی صدام حسین در اوایل دهه 60 پرداخته شده است.

فاطمه الربیعی

فاطمه الربیعی هنرمند و بازیگر عراقی، در شهر کوت مرکز استان واسط متولد شد. وی دانش‌آموخته آکادمی هنرهای زیبا در بغداد بود و در سال‌های ابتدایی زندگی هنری خود با شرکت باتا همکاری داشت. فاطمه الربیعی به واسطه تعدد بازی‌های خود در فیلم‌های سینمایی، تلویزیونی و تئاتر عراق شهرت زیادی کسب کرد. وی در سال‌های اخیر خاطرات خود را تحت عنوان «مذکرات رائدة المسرح» (خاطرات خلبان تئاتر) منتشر کرد.

بهجت الجبوری

بهجت الجبوری، متولد 7 آوریل 1947 میلادی در شهر ناصریه عراق است. وی دانش‌آموخته آکادمی هنرهای زیبا، گرایش تئاتر در پایان دهه 60 بود. او پس از دریافت مدرک فارغ‌التحصیلی خود در سال 1969 به بغداد نقل مکان کرد و در همین زمان زندگی هنری خود را به طور جدی به عنوان یک بازیگر آغاز کرد. الجبوری در بسیاری از کارهای نمایشی فعالیت داشت، اما شرکت در تئاتر «طیر السعد» (پرنده سعادت) نقطه عطفی در زندگی او بود و سبب درخشش او در این عرصه شد.
 وی به دلیل بروز بیماری و به دنبال درمان آن مجبور به ترک عراق شد و به قاهره مصر سفر کرد. او در سال 2014 به آمریکا پناهنده شد و از قاهره به آمریکا سفر کرد و در حال حاضر در میشیگان آمریکا زندگی می‌کند.

انعام الربیعی

انعام الربیعی، بازیگر عراقی است که در 8 مه سال 1957 در کشور عراق متولد شده است. او فعالیت خود در عرصه تئاتر را در دهه هفتاد قرن بیستم در شهر العماره آغاز کرد. شهرت این بازیگر به دلیل نقش‌آفرینی‌های او در ژانر کمدی است که البته در سبک‌های دیگر نیز نقش‌آفرینی کرده است. وی به‌دلیل کم بودن کارهای هنری در حوزه سینما و تئاتر در کشور عراق به خوبی خود را در این حوزه اثبات کرده است.

هند کامل

هند کامل بازیگر زن عراقی، متولد 21 اوت 1961 در بغداد است. او صاحب یک خانواده هنرمند بود. پدرش استاد دانشگاه و یک عکاس حرفه‌ای بود و مادرش در زمینه بازیگری فعالیت داشت. مادر هند کامل از ابتدای کودکی، او را همراه خود به تمرین‌های تئاتر و بازیگری می‌برد. هند کامل در حدود پانزده سالگی فعالیت خود را در رادیو با همراهی مادرش آغاز کرد و صداپیشگی را تا جایی پیش برد که بسیاری از مجموعه‌های معروف را برای مؤسسات هنری مهم عراق دوبله کرده بود. او با ثبت نام در آکادمی هنرهای زیبا در بغداد، علاقه خود را به هنر از طریق آکادمیک تقویت کرد.
هند کامل از زمان دانشجویی فعالیت در حرفه بازیگری را آغاز کرد. بازیگری حرفه اصلی اوست و در بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌ها ایفای نقش کرده است. او در تلویزیون و رادیو فعالیت داشت و در سال 1982 جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن جشنواره تلویزیون خلیج‌فارس را در کویت برای فیلم تلویزیونی «رائحة القهوه» (بوی قهوه) کسب کرد. وی در سال 2013 در فیلم «بغداد حلم وردی» (بغداد خواب صورتی) نیز ایفای نقش کرده است.

سامی قفطان

سامی قفطان بازیگر و کارگردان عراقی، که در سال 1942 در شهر کوت در استان واسط متولد شد. سامی قفطان در بسیاری از موارد در سبک‌ تراژدی ایفای نقش کرده است. وی آثار هنری زیادی در حوزه سینما، تئاتر، تلویزیون و رادیو ارائه کرده است. از اولین فعالیت‌های او می‌توان به بازی در فیلم «ید القدر» (دست سرنوشت) در سال 1960 اشاره کرد. پس از «ید القدر» در بیش از 25 فیلم سینمایی و ده‌ها تئاتر و کار تلویزیونی ایفای نقش کرد. قفطان در سال 1987 گروه نمایشی «دار السلام» را تأسیس کرد و از این طریق به اجرای نمایش‌های محلی همچون «بیت الحبایب» (خانه عزیزان)، «الف عافیه» (هزاران سلامتی) و «فلوس و عروس» (پول و عروس) اقدام کرد.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید