استان کربلا

جاذبه های گردشگری استان کربلا

جاذبه های گردشگری استان کربلا

کربلا شهری زیبا و از مقاصد زائران و گردشگران در کشور عراق است.

وجود حرم امام حسین (ع) در این شهر، قداست و اهمیت خاصی به آن بخشیده است. این شهر در غرب رودخانه فرات و در فاصله 97 کیلومتری بغداد قرار دارد. مساحت کربلا، 79 کیلومتر مربع است و به دو بخش کربلای قدیم و جدید تقسیم می‌شود و به لحاظ حمل و نقل و ارتباطی دارای جاده‌های گسترده و خط راه آهن است. جمعیت کربلا بر اساس آخرین سرشماری در سال 2003، نزدیک به 572 هزار و 300 نفر است. 
وجود اماکن مذهبی و باستانی متعدد، گردشگران و زائران زیادی را هرساله به این شهر جذب می‌کند.

جاذبه‌های تاریخی

کلیسای الاقیصر یا قیصر
یکی از آثار تاریخی استان کربلا و  از قدیمی‌ترین کلیساهای عراق است که قدمتش به قرن پنجم میلادی بازمی‌گردد. در این کلیسا تعدادی مقبره متعلق به راهبه‌ها و کشیش‌ها وجود دارد و کلیسا با دیوارهایی از جنس گِل احاطه شده است. این دیوارهای گلی دارای 15 متر ارتفاع است و ارتفاع خود کلیسا نیز 16 متر و عرض آن 4 متر است.
قصر شمعون باستانی

قصر شمعون
این قصر یکی از قدیمی‌ترین بناهای باستانی موجود در استان کربلاست. این بنا در 30 کیلومتری شهر «شیده شمعون» واقع شده است. از این قصر فقط تعدادی ستون با ارتفاع 15متر باقی مانده است.

خان الربع(استراحتگاه الربع)
این مکان که به آن «خان النخله» نیز می‌گویند، یکی از قدیمی‌ترین استراحتگاه‌های باستانی عراق به‌شمار می‌رود. این مکان در فاصله‌ی 16 کیلومتری از مرکز شهر و در مسیر نجف به کربلا واقع شده است. قدمت این مکان به دوران عثمانی باز می‌گردد و برای راحتی کسانی که به کربلا مسافرت می‌کردند، ساخته شده بود.
قلعه الاخیضر
این قلعه مستطیلی شکل بزرگ در سال 775 میلادی ساخته شده است. قلعه «اخیضر» که نام دیگر آن کاخ عباسی است در 50 کیلومتری کربلا واقع شده است. این قلعه توسط برادرزاده خلیفه عباسی، «عیسی بن موسی» بنا شد.
قلعه هندی
قلعه هندی با مساحتی درحدود سه هزار متر و در فاصله 4 کیلومتری شهر کربلا قرار دارد. این قلعه ابتدا به دستور آقامحمدخان قاجار و سپس بعد از مرگ او توسط مرحوم سیدعلی طباطبایی برای حفظ امنیت شهر کربلا و زائران ساخته شده بود. در ادامه آصف الدوله هندی نیز در آن حجره‌ها و مکان‌هایی برای اسکان و اقامت زائران ساخت و به همین دلیل به قلعه هندی معروف شد.
قصر عطشان
این قصر مربوط به عصر عباسی است و در 30 کیلومتری کربلا واقع شده است. امروزه تنها بخشی از دیوارها و طاق‌های آن باقی مانده و این بنا حکم اسلحه خانه یا پناهگاه برای زائران را داشته است.

جاذبه‌های مذهبی

حرم امام حسین (ع)
حرم امام سوم شیعیان و حضرت عباس واقع در کربلا از بزرگترین جاذبه‌های مذهبی در بین مسلمانان و بالاخص شیعیان است که هرساله زوار بسیاری را در ماه‌های محرم و صفر به کربلا می‌کشاند.
حرم امام حسین (ع)
پیاده روی و برگزاری مراسم اربعین حسینی هرساله در این شهر جلوه خاصی از گردهمایی شیعیان و دوستداران امام حسین (ع) است. 
منطقه‌ بین الحرمین: به این منطقه بین المشهدین نیز گفته می‌شود و حدفاصل بین حرم امام حسین (ع) و حضرت عباس است که محل برگزاری رسومات دینی و مکان استراحگاه زوار نیز به شمار می‌رود.
تَلّ زینبیه

تَلّ زینبیه
مکانی در نزدیکی حرم امام حسین (ع) و مرکز کربلا است. ارتفاع این مکان 5 متر است. مساحت صحن آن 2175 متر و یکی از مهمترین مکان‌های سیاحتی و مذهبی کربلا به شمار می‌رود. 
آرامگاه محمد بن نبی بن کاظم: نوه امام موسی کاظم(ع) که در میان اعراب معروف به امام نوح است و مقبره او در منطقه «طویرج» و در 12 کیلومتری کربلا قرار گرفته است.
نهر علقمه
نهر «علقمه» یکی از شاخه‌های رود فرات است که کربلا و سرزمین‌های اطراف آن را آبرسانی می‌کند. پدربزرگ «ابن علقمی»، آخرین وزیر عباسیان که در شهر نیل عراق بوده است این نهر را بنا نهاد و نام آن را علقمه نامید. این نهر به دلیل اینکه محل شهادت حضرت عباس (ع) در واقعه عاشوراست، برای شیعیان مقدس و تاریخی بوده و قداست خاصی برای آن‌ها دارد.
قدمگاه حضرت مهدی (عج)

قدمگاه حضرت مهدی (عج)
این مکان به نام قدمگاه امام زمان نامگذاری شده است که یکی از مهمترین اماکن مقدس کربلا بشمار می‌رود. قدمگاه حضرت مهدی در کنار رودخانه حسینیه واقع شده است.
مخیم الحسینی
یکی از دیدنی‌ترین اماکن باستانی و مذهبی شهر کربلاست و در مرکز شهر قدیمی، در ضلع جنوب غربی حرم امام حسین (ع) واقع شده و روایت است که امام حسین (ع) در آن اقامت داشته است.
قطاره‌ امام علی (ع) (چشمه‌ امام علی ): چشمه‌ی آبی در نزدیکی دریاچه‌ «الرزازه» در وسط بیابان است و تقریبا 28 کیلومتر از شهر کربلا فاصله دارد.

جاذبه‌های سیاحتی و تفریحی

دریاچه‌ الرزازه

دریاچه‌ الرزازه

این دریاچه به عنوان یکی از جاذیه تفریحی در شمال غرب کربلا و حدفاصل این شهر و شهر الانبار قرار دارد و دومین دریاچه بزرگ عراق بعد از دریاچه «الثرثار» به شمار می‌رود.
شهر عین التمر
شهر «عین التمر» در 67 کیلومتری جنوب غربی کربلا واقع شده است. این شهر به‌خاطر داشتن تمدن باستانی، جنگل‌ها و مناظر طبیعی زیبا، باغ‌های خرما و چشمه‌های آب معدنی بسیار مشهور است.
آرامگاه امیرکبیر
آرامگاه امیرکبیر در کربلا و در نزدیکی حرم امام حسین(ع) واقع شده است. میرزاتقی خان فراهانی ملقب به امیرکبیر، صدراعظم زمان ناصرالدین شاه بود که اصلاحات زیادی در زمان خود انجام داد. از جمله کارهای وی تاسیس مدرسه دارالفنون و روزنامه‌ وقایع اتفاقیه است. پیکر وی ابتدا در مشهد اردهال (نزدیک کاشان) دفن و سپس به درخواست همسرش به کربلا انتقال داده شد.

برترین هتل‌های کربلا

هتل ریحان بای روتانا

هتل ریحان بای روتانا
این هتل زیبا به اماکن مقدس کربلا اشراف دارد و علاوه برای رستوران‌های شیک، دارای باشگاه ورزشی و امکاناتی نظیر حمام ترکی، سونا و جکوزی است. این هتل خدمات حمل و نقل مسافران را به طور رایگان انجام می‌دهد.
هتل بارون
این هتل در مرکز شهر کربلا و نزدیک به حرم‌های مقدس واقع شده و دارای 273 اتاق با امکانات کامل برای اسکان است.

برترین رستوران‌های کربلا

 • رستوران فروج طازج
 • رستوران دار النصروای
 • رستوران حسین العائلی
 • رستوران کوخ دجاج
 • رستوران جبل عامل
 • رستوران زعفران
 • رستوران زیت و زعتر
 • رستوران رکن السطان
 • رستوران شلال
 • رستوران عسل
 • رستوران کباب محمد
 • رستوران کباب نبیل
 • رستوران فلافل و کباب سلسبیل
 • رستوران ابو صاحب
 • رستوران عائله الشهیر
لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید