استان بصره

جاذبه های گردشگری بصره

جاذبه های گردشگری بصره

بصره، یکی از استان‌های عراق است که در جنوبی‌ترین قسمت این کشور و در بخش غربی «شط العرب» واقع شده است و تنها گذرگاه آبی عراق به حساب می‌آید.

بصره، قطب اقتصادی کشور عراق است. این استان را شخصی به نام «عتبه بن غزوان» در زمان خلیفه «عمر بن خطاب» بنا نهاد.
بصره دارای مرزهای بین‌المللی با کویت، عربستان و ایران و همچنین یک فرودگاه ین‌المللی است.
بصره به سبب داشتن چندین جاذبه تاریخی، سیاحتی و توریستی همچون موزه‌هایی که دارای آثار باستانی مختلف از جمله جواهرات، سکه‌ها و مجسمه‌هایی از دوران ما قبل تاریخ تا قرن هفدهم میلادی هستند، دارای اهمیت است. از جمله آثار ماندگار تاریخی بصره می‌توان به بناهای تاریخی  با معماری منحصر به فرد به نام بقایای «شناشیل البصره»، «دارالاماره»، مناره «الخطوه الاثریه» و کاخ «طالب نجیب» اشاره کرد. این شهر همچنین دارای چندین مسجد قدیمی از جمله: مسجد «الخطوه» که به آن مسجد بزرگ بصره نیز گفته می شود، مسجد «الکواز» در مرکز شهر، مسجد مقام و مسجد «کردلان» که در روستایی با همین نام واقع شده است، مسجد سید علی موسوی و مسجد «الکرناویی» و مسجد العباس است که در ادامه با جاذبه‌های مهم این استان آشنا خواهید شد. بیشتر آثار تاریخی بصره، بخصوص بعد از جنگ 2003 در معرض آسیب‌های فراوان قرار گرفتند.

جاذبه‌های تاریخی

شناشیل البصره
«شناشیل» یکی از آثار تاریخی در زمینه هنر معماری در بصره و عراق است که یکی از زیباترین آثار تاریخی این شهر به‌شمار می رود.

شناشیل البصره
قدمت قستمی از این بنا به اوایل  دهه بیستم قرن گذشته و قسمتی دیگر به دوران عباسی و عثمانی بازمی‌گردد. برخی محققان بر این باورند که «شناشیل»، کلمه‌ای فارسی و متشکل از دو جز «شاه»  و «شینین» است که با معماری منحصر به فردی بنا شده است.
قشله بصره
یکی از آثار تاریخی بصره به‌شمار می‌رود و در دوران عثمانی ساخته شده است. این بنا دارای ساعتی با همین نام و قسمتی به نام مقر حکومت که در واقع مقر والی بصره بوده است.
ساعت سورین
ساعتی قدیمی و جزء آثار تاریخی بصره است و زمان ساخت آن به ابتدای قرن بیستم و مشخصا به سال 1906 برمی‌گردد.
شجره آدم

شجره آدم
نام درختی است که اهالی منطقه معتقدند این درخت در مکان هبوط حضرت آدم روییده است و حضرت ابراهیم نیز در این مکان نماز خوانده است. این مکان در بین تمام ادیان نیز مقدس است.
مسجد قدیم بصره
این مسجد بزرگترین و اولین مسجد خارج از مکه و مدینه به‌شمار می‌رود که توسط والی بصره «عتبه بن غزوان» بنا شد.

مسجد قدیم بصره
این مسجد شاهد رخدادهای تاریخی و مهم زیادی از جمله زیارت امام علی (ع) و عایشه بعد از جنگ جمل و خطبه «زیاد بن ابیه» که به خطبه ی «البترا» معروف است و همچنین قتل عام حجاج و انقلاب «الزنج» بوده است. این مسجد همچنین اولین مدرسه فقها در عراق نیز بوده است.
مسجد الکواز
از مساجد قدیمی بصره است که شخصی به نام «شیخ ساری» در دوره عباسی و در مدت سه روز آن را بنا کرد.
مسجد المقام
یکی از مساجد قدیمی عراق که شخصی به نام «حاج محمد شوشتری» در دوره عثمانی آن را بنا نهاد.
آرامگاه ملاصدرا
صدرالدین شیرازی که در سال 979 هجری قمری در شهر شیراز متولد شده است از فیلسوفان ایرانی است که در بصره به خاک سپرده شد. وی با القابی چون «ملاصدرا» و «صدرالمتالهین» شناخته می‌شود.
مقبره حسن بصری
حسن بصری از جمله افرادی بود که در جمع‌آوری احادیث حضرت علی (ع) بسیار کوشش کرد. مقبره او در شهر بصره است.
آرامگاه زید بن صوحان
او یکی از یاران حضرت علی(ع) بود که در جنگ جمل در سال 36 هجری قمری به شهادت رسید و مقبره وی در منطقه‌ای به نام «کوت الزین» در بصره قرار دارد.
مقبره زبیر بن عوام
او عمه زاده پیامبر (ص) و یکی از رهبران جنگ جمل بود. حکومت عثمانی برای مقبره آن ساختمانی بنا نهاد که در نزدیکی شهر «الزبیر» کنونی است.

بازارهای بصره

بصره یکی از مهمترین و بزرگترین شهرهای خاورمیانه است که شاهد چندین دوره شکوفایی بوده است و امروزه نیز با انواع بازارهای متنوع و بزرگش همچنان رونق دارد. از مشهورترین بازارهای این استان می‌توان به «سوق‌الجمعه» (جمعه بازار)، بازار العشار، بازار الصیادله (بازار دارویی)، بازار الخضاره (بازار تره بار)، سوق السمک (بازار ماهی فروش‌ها) و بازار «خمسه میل» اشاره کرد.

جاذبه‌ها و امکانات سیاحتی

علاوه بر این آثار، بصره دارای مناطق و اماکن سیاحتی و تفریحی از جمله شهربازی بصره، شهربازی الکرمه، جزیره سندباد، خیابان ساحلی، هتل بین اللملی بصره و تعدادی رستوران ساحلی نیز هست.
جزیره سندباد

جزیره سندباد
از مناطق مهم سیاحتی بصره به شمار می‌رود. این جزیره در وسط شط العرب» و روبری هتل آن، واقع شده است که از طریق پل سندباد به هم وصل می شوند.

هتل‌های بصره

هتل بین اللملی بصره
این هتل که قبلا نامش «شرایتون» بوده، یکی از بزرگترین و مجلل‌ترین هتل های جنوب عراق است. این هتل دارای 200 اتاق، 7 سوییت مجلل، 5 رستوران، استخر شنای سرباز، باشگاه و مرکز خدمات بانکی و سالن اجتماعات است.

هتل بین اللملی بصره
این هتل به دلیل تخریب ناشی از جنگ در سال 2003 بازسازی و در سال 2010 بار دیگر افتتاح شد. هتل بین المللی بصره در محدوده ساحلی و  نزدیکی شط العرب قرار دارد.
هتل تایمز سکویر بصره
این هتل در واقع شامل مجتمع تجاری و یک هتل 5 ستاره است و دارای 600 اتاق و برج تجاری مسکونی است. این هتل به طور جزئی و فقط در قسمت مجتمع تجاری در سال 2016 افتتاح شد.
هتل منادی باشا
این هتل یکی از معروف‌ترین هتل های سیاحتی بصره است که در سال 2006 ساخته شد. این هتل دارای 5 طبقه و 136 اتاق و سالن ورزشی و بوستان های بزرگ است.

خیابان های مهم بصره 

خیابان کورنیش (خیابان ساحلی)
این خیابان از زیباترین خیابان‌های بصره به‌شمار می‌رود. این خیابان در امتداد شط العرب قرار دارد. هتل بین‌اللملی بصره، کازینو «البدر» و بیمارستان آموزشی در منطقه البراضعیه جنوبی در این خیابان قرار دارند. یادمان‌ها و مراکز مهمی همچون: مجسمه «شاکر السیاب»، شاعر بزرگ، ساختمان بانک مرکزی، دو پل «التنومه» جدید و قدیم، سرای عثمانی، شهربازی ساحلی، کافی‌شاپ‌های مدرن و رستوران های مجللی  در این خیابان واقع شده‌ است.
خیابان الوطن
این خیابان نیز یکی از معروفترین خیابان‌های بصره است که دارای تعداد زیادی مجتمع های تجاری، سالن های ورزشی و تفریحی، رستوران ها، هتل‌های مجلل، قهوه خانه های سنتی و تاریخی و فروشگاه‌های است. خیابان «الوطن» در کنار شط العرب و کمی دورتر از مرز ایران قرار گرفته است. این خیابان در دهه شصت قرن گذشته دارای کتابفروشی‌های متعدد بوده است.
خیابان الکویت
جزء خیابان های اصلی بصره که از شمال رودخانه خندق تا جنوب رودخانه العشار امتداد یافته است. در اطراف این خیابان، هتل‌ها، بازارها و شرکت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری مهم و زیادی قرار دارد. علت نامگذاری این خیابان، ورود و فروش انواع کالاها از کشور کویت در این منطقه در قدیم بوده است و در حال حاضر مرکز فروش انواع وسایل الکترونیکی است. در کنار این خیابان ؛خیابانی به نام «المطابع» واقع شده که دارای کتابخانه‌های تخصصی مانند کتابخانه‌های «فکر معاصر»، «العلمیه» و  «فکر عربی» است.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید