استان بابِل

اماکن تاریخی و دیدنی بابل

اماکن تاریخی و دیدنی بابل

بابل، یکی از استان‌های کهن کشور عراق که در فاصله 90 کیلومتری از بغداد واقع شده و مرکز آن شهر «حله» است. این استان از مهمترین استان‌ها به لحاظ داشتن آثار تاریخی و باستانی است؛ چراکه در گذشته‌های دور پایتخت حکومت بابلی‌ها بوده است.

این شهر در دوران حکومت «حمورابی» و یک بار دیگر در دوران حکومت «نبوخذ نصردوم» به شکوفایی رسید و بسیاری از اماکن و آثار باستانی که اکنون می‌شناسیم در این شهر بناشد. این استان در گذشته‌ شاهراه تجاری بوده و در زمان حکومت حمورابی به مدت 40 سال رونق قتصادی داشته که از آن به عنوان دوران طلایی یاد می‌شود. نام این شهر در سوره بقره نیز آمده است.
باغ‌های معلق بابل
این باغ‌ها به دستور «نبوخذ دوم» در قرن هفتم ه.ق و برای تشکر و قدردانی و ابراز احساس به همسرش ساخته شد.

باغ‌های معلق بابل
دلیل ساخت آن هم اینگونه عنوان شده که همسر وی دلتنگی زیادی برای باغ‌ها، گل‌ها و درختان سرزمین‌اش از خود نشان می‌داده است. باغ‌های معلق بابل جزء عجایب هفتگانه‌ی کهن است چراکه از معماری و تکنولوژی ساخت فوق العاده‌ای در زمانه خود بهره برده است. در ساخت این باغ از نوعی سنگ که به عنوان هدیه به پادشاه اعطا شده بود، استفاده کرده بودند. این باغ‌ها از زیبایی خاصی برخوردار بودند به طوری که آن صحرای بی‌آب و علف را به دشتی چشم‌نواز تبدیل کرده بود.
شیر بابل

شیر بابل
مجسمه‌ای ساخته شده از سنگ که ارتفاع آن 1195 و طول آن به 260 سانتی‌متر می‌رسد. این مجسمه قدیمی حمله شیر به دشمن را به تصویر می‌کشد.
دروازه عشتار
«عشتار» در زبان عبری به معنای روشنایی صبحگاه است. عشتار نزد بابلی‌ها، خدای جنگ و صلح است.

دروازه عشتار
دروازه عشتار قلعه‌ای است که از معماری خاص و مجللی برخوردار است. بر روی قسمت بالایی این قلعه، مجسمه‌ها و کنده‌کاریی‌هایی به شکل حیوانات و گیاهان از جنس سرامیک طراحی و ساخته شده است.
شهر بورسیا
این شهر در فاصله‌ی 15 کیلومتری جنوب غربی «حله» و در نزدیکی مسیری منتهی به نجف قرار دارد. شهر بورسیا، 47 متر از سطح زمین ارتفاع دارد و آثاری به جای مانده از نمرود مانند زیگورات در آن به چشم می‌خورد. گفته می‌شود که این شهر محل تولد حضرت ابراهیم (ع) نیز بوده است.
کوه ابراهیم
این اثر تاریخی در 50 کیلومتری شمال شرقی شهر حله واقع شده و نقش و نگارهای موجود در آن نشان از این دارد که این مکان در گذشته محلی برای عبادت بوده است.
قصر صدام حسین در بابل قدیم
این قصر در شهر بابل و بر روی تپه‌ای مصنوعی برای صدام حسین، رییس جمهور وقت عراق ساخته شد.

قصر صدام حسین در بابل قدیم
این بنا به رودخانه فرات اشراف دارد و شخصی به نام «حسین‌ابان» در سال‌های حصر اقتصادی عراق از سوی آمریکا و بعد از جنگ خلیج دوم با کویت این قصر را ساخته است. در اطراف این نهر خانه‌های کوچک و یک باغ بسیار مجلل نیز ساخته شده است. هدف صدام حسین از داشتن چنین قصری این بوده است که به تمدن چند هزار ساله سرزمین عراق اشراف داشته باشد.
برج بابل
این برج در شهر بابل واقع شده و به عقیده تعدادی از مورخین، نام آن در تورات نیز آمده است و منصوب به حضرت نوح و فرزندانش است.

برج بابل
در ابتدا تصور می‌شد این برج به شکل استوانه‌ای است اما ماهوراهای روسی بعد از تصویربرداری از این برج، آن را مربعی شکل توصیف کردند.
دیوارهای بابل
شهر قدیم بابل دارای دیوراهایی بود که به دستور «حمورابی»، دور تا دور این شهر را احاطه می‌کرد.

دیوارهای بابل
مساحت این دیوراها بالغ بر 517 کیلومتر مربع بوده و این یعنی؛ مساحت آن با مساحت شهر شیکاگوی آمریکا برابری می‌کرده است.
شهر تاریخی کیش
این شهر در 13 کیلومتری شهر حله و 6 کیلومتری شهر تاریخی بابل واقع شده است. از جمله آثار به جای مانده در آن می توان به «زیگورات انیرکدرمه» اشاره کرد که به معبد «ایل‌بابا» (خدای جنگ) نیز مشهور است.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید