ورزش و سرگرمی

بازی های محلی در عراق

بازی های محلی در عراق

بازی‌های محلی در بین مردم عراق بسیار رایج بوده و هواداران زیادی دارد. دراین مقاله تعدادی از بازی‌های پرطرفدار در میان جوانان و کودکان عراقی را معرفی خواهیم کرد.

تیله بازی (لعبة الدعبل)
دعبل کلمه‌ای‌ عربی و به معنای تخم‌های قورباغه است. این کلمه گاهی معنای شتر قوی یا جوان نیز می‌دهد. تیله بازی یکی از بازی‌هایی که در گذشته در ایران نیز رایج بوده‌است. این بازی شامل تعدادی توپ‌ رنگی شیشه‌ای است و در اکثر موارد کودکان برای تفریح و سرگرمی با آن‌ها بازی می‌کنند. شواهد حاکی از آن است که این بازی از زمان ظهور انسان وجود داشته است. انسان‌ها در عصر حجر از گل رس، با دست تیله می‌ساختند. شواهد دیگر این بازی را به رومیان، مصریان و حتی اقوام دوران پیش از اسلام نسبت می‌دهند. تیله بازی در عراق دارای انواع مختلفی مانند الصول، الفرفوری، ابو الشعرایة، الطنبل و الزقج است. تیله بازی یکی از بازیهای زیبا و محبوب در عراق است و همچنان میان کودکان رایج است.

بازی های محلی در عراق
سبع سیفونات (سیفونات :درب نوشابه)
بازی سبع سیفونات از دو تیم تشکیل می‌شود. یک تیم هفت درب نوشابه را روی یکدیگر میچیند و کمی از آن دور می‌شوند. سپس یکی از اعضای تیم از فاصله‌ای مشخص با یک توپ درب‌های نوشابه را هدف میگیرد. پس از اینکه درب‌های نوشابه بر روی زمین ریخت فرار می‌کند تا تیم رقیب او را نگیرند.
بلبل و حاح
این بازی در مناطق جنوبی عراق رایج است و در لهجه‌ بغدادی با نام "الصگلة ولاگ" معروف است. وسایل مورد نیاز برای این بازی شامل چند تکه چوب کوچک و یک تکه چوب بزرگ است. به طور کلی این بازی کمی به بازی بیسبال آمریکایی و الک دولک ایرانی شباهت دارد. در این بازی با چوب بزرگتر به سایر چوب‌ها ضربه زده می‌‌شود، به طوری که چوب‌های کوچک‌تر به هوا پرتاب می‌شوند.

بازی های محلی در عراق
بادبادک کاغذی
در عراق تقریباً هر پسری برای ساخت بادبادک کاغذی مهارت دارد و بچه‌ها معمولاً بر سر ارتفاع و بلندی دم بادبادک با یکدیگر رقابت می‌کنند.
بازی غمیضان 
غمض در عربی به معنای چشم بستن است و بازی غمضیان همان بازی قایم باشک ایرانی است. این بازی به این صورت اجرا می‌شود که یک نفر چشم‌های خود را می‌بندد یا در اصطلاح چشم میگذارد و تا عدد ده می‌شمارد و سایر بازیکنان باید در این زمان خود را پنهان کنند. با پایان شمارش اولین نفری که پیدا شود باید چشم بگذارد و بازی با همین روند ادامه می‌یابد‌.
بازی النواعیر یا مصرع  
بازی نواعیر همان مشاعره در ایران هست. در این بازی افراد می‌بایست با اتکا به حافظه خود، اشعاری را قرائت کنند. به این صورت که آخرین حرف از بیت قرائت شده توسط حریف خود را به عنوان اولین حرف از یک بیت جدید به‌کار ببرند. این روند تا زمانی که یک شرکت‌کننده نتواند بیتی را قرائت کند، ادامه می‌یابد.
بازی عکس یا عکس‌ها
بازی عکس‌ها با کارت‌هایی که دارای عکس‌ فوتبالیست‌ها یا شخصیت‌های کارتونی است، انجام می‌شود. این بازی برای بچه‌هایی که وضعیف مالی ضعیفی دارند با عکس‌های روی جعبه کبریت انجام می‌شود.
بازی چرخ 
بازی چرخ یک بازی مشترک میان دختر‌ها و پسرها است. در این بازی ابتدا یک لاستیک دوچرخه یا ماشین تهیه می‌شود و بازی به این صورت انجام می‌شود که به لاستیک یک سیم یا طناب محکم بسته می‌شود و با آن بازی می‌کنند.

بازی‌هایی عراقی که مختص دختران است

الحبل
الحبل یا طناب بازی یکی از بازی‌های رایج میان دختران است که هنوز هم انجام می‌شود.
بیت بیوتی
بازی بیت بیوتی یا همان خاله بازی ایرانی که در این بازی هر کدام از دخترها با اسباب‌بازی‌هایی که معمولاً از وسایل منزل برداشته می‌شود یا وسایلی که شبیه به آن است، این بازی را انجام می‌دهند. آن‌ها با چادرهای خود به مهمانی می‌روند و مهمانی خود را به صورت یک دورهمی دوستانه یا به شکل مادر-دختری برگزار می‌کنند. 
التوکی
التوکی یا بازی لی لی مخصوص دختر بچه‌ها است. در بازی التوکی ابتدا چند مربع روی زمین کشیده می‌شود. بازی به این صورت آغاز می‌شود که یک تکه سنگ از فاصله مشخصی به زمین پرتاب می‌شود، سنگ باید از مربع‌ها عبور کند و بر روی مربعی که از پیش تعیین شده است توقف کند. اگر سنگ در جای مشخص شده متوقف شد فرد با لی لی از روی مربع‌ها به صورت رفت و برگشت عبور می‌کند. در این بازی از همه مربع‌ها به جز مربعی که سنگ بر روی آن قرار دارد باید عبور کرد.

بازی‌هایی که با خواندن ترانه همراه است

صعدت فوق الجبل 
بازی صعدت فوق الجبل (رفت بالای کوه) به این صورت انجام می‌شود که بچه‌ها به یک دیوار تکیه می‌دهند، پاهای خود را دراز می‌کنند و ترانه مخصوص این بازی را می‌خوانند. در این بازی انتهای ترانه به هرکس برسد و تمام شود آن فرد باید پای خود را بالا ببرد.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید