استان نجف

اماکن مذهبی شهر نجف

اماکن مذهبی شهر نجف

نجف به دلیل وجود اماکن مقدس زیارتی و علوم دینی، از دیرباز مورد توجه شیعیان بودهو همین مساله باعث رونق تجاری آن نیز شده است.

در سال‌های دور، نجف در مسیر کاروان‌هایی قرارداشته که برای رسیدن به مدینه و مکه و انجام مناسک حج، از آن عبور می‌کردند.
در ادامه با اماکن مهم و معتبر مذهبی نجف آشنا می‌شویم.

حرم امیرالمومنین (ع)

حرم حضرت علی(ع)، امام اول شیعیان در نجف قرار دارد. محل دفن ایشان براساس وصیت خود آن حضرت، مخفی نگه داشته شد تا اینکه در قرن دوم هجری در عصر هارون الرشید، مکان آن علنی و مشخص شد.
حرم امام علی(ع) در حال حاضر بنای بزرگ و باشکوهی است که شامل چهار در، 5 ایوان، یک صحن بزرگ و یک روضه و ضریح است. بنای حرم بعد از سقوط صدام در عراق و حضور ایرانیان، در حال پیشرفت و بزرگ شدن است. در سال‌های اخیر، صحنی بزرگ به نام صحن حضرت فاطمه(س) در قسمت غربی حرم در دست ساخت است که فضای کلی حرم را تا 140 هزار متر مربع گسترش می‌دهد. 
بسیاری از فقها و علمای شیعی در این حرم به خاک سپرده شده‌اند. به عقیده برخی شیعیان، پیکر حضرت آدم و حضرت نوح نیز در این مکان مقدس دفن شده‌اند.
در این شهر به غیر از حرم حضرت امیرالمومنین (ع)، اماکن مقدس دیگری نیز وجود دارند که عبارتند از:

قبرستان وادی السلام

قبرستان «وادی السلام» نام قبرستانی واقع در شهر نجف است و دلیل شهرت آن به واسطه روایاتی است که این قبرستان را محل رجعت پیامبران و امامان در روز قیامت می‌دانند. این قبرستان در ضلع شمالی حرم حضرت علی (ع) واقع شده و با ده‌ها میلیون مدفون، بزرگترین قبرستان دنیا محسوب می‌شود. از دیگر نکات جالب درباره این قبرستان می‌توان به معماری خاص مقبره های آن اشاره کرد. 

مقام صاحب الزمان(عج)

مقام صاحب الزمان، مکان مقدسی در قبرستان وادی السلام است که به حضرت مهدی (عج) نسبت داده شده و مردم برای نماز و زیارت به این مکان می‌روند.
آرامگاه حضرت هود و حضرت صالح (ع)
این آرامگاه در ابتدای قبرستان وادی السلام قرار دارد و بنابر برخی روایات، این دو حضرت در این قبرستان دفن شده‌اند.

مقام امام زین‌العابدین(ع)

مقام امام زین العابدین (ع) جایگاهی است که گفته می‌شود حضرت برای زیارت جد خود به آنجا آماده و در آن مکان نماز گزارده‌اند.
آرامگاه کیمل بن زیاد نخعی
کمیل، یکی از یاران وفادار حضرت علی (ع) بود که آرامگاهش در مسیر بزرگراه نجف به کوفه قرار دارد. این آرامگاه دارای صحن وسیع و گنبدی بزرگ است.

مرقد هود و صالح

این مرقد در قسمت شمالی شهر نجف و داخل قبرستان وادی السلام قرار گرفته و گفته‌ها حاکی از آن است که حضرت هود و صالح در آنجا دفن شده‌اند.

صافی صفا( صحابه‌ی یمنی امام علی)

قدمگاهی متعلق به امام علی (ع) که مقبره شخصی به نام «یمنی» نیز هست و دور تا دور آن، مسجدی قدیمی قرار دارد که ساخت آن به قرن هفتم هجری برمی‌گردد.

مسجد شیخ انصاری

این مسجد با حمایت و نظارت «شیخ انصاری» در محله «حویش» نجف ساخته شد و به نام مسجد ترک‌ها نیز شناخته می‌شود. در این مسجد، کلاس درس بزرگان و علمای حوزه علمیه برگزار می‌شود و امام خمینی(ره) نیز در این مسجد تدریس کرده‌اند.

مسجد هندی

یکی از مراکز تدریس و از بزرگ ترین و معروفترین مساجد نجف، مسجد هندی است که هر سال در ایام محرم، مراسم عزاداری باشکوهی نیز در آن دایر است. کتابخانه و آرامگاه آیت‌الله حکیم در کنار این مسجد واقع شده است.

مسجد خضرا

یکی از مساجد معروف نجف است که در طول سالیان به عنوان حوزه علمیه و محل تدریس شناخته شده است.

مسجد جواهری

محل دفن «صاحب جواهر» است و به این علت به مسجد جواهری معروف است.

مسجد حنانه    

مسجد حنانه در مسیر نجف و کوفه واقع شده و بنابر روایات، دوبار در طول تاریخ در این مسجد در عزای امامان شیعه، مراسم سوگواری برگزار شده است؛ یک‌بار هنگام دفن پیکر حضرت علی (ع) و بار دیگر بعد از واقعه عاشورا.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید