استان نجف

اماکن تاریخی و گردشگری نجف

اماکن تاریخی و گردشگری نجف

نجف در سال 2012 به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی جهان برگزیده شد. در مقاله دیگری به معرفی اماکن و جاذبه‌های مذهبی اشاره کردیم اما در این مطلب قصد داریم تا شما را با آثار تاریخی و جاذبه‌های سیاحتی آن نیز آشنا کنیم.

محله‌های قدیمی

محله العلا
این محله در جنوب شرقی مرقد امام علی (ع) واقع شده که امروزه به محله «مشراق» معروف است و در گویش عامیانه «مشراک» خطاب می‌شود.
محله العماره
این محله در شمال محله العلا و شمال شرقی منطقه «روضه حیدریه» واقع شده و یکی از بزرگترین محله‌های نجف بشمار می‌رود.
محله الحویش
این محله در ضلع غربی محله العماره واقع شده و به ناحیه شمال غربی محله «روضه حیدریه» اشراف دارد.
‌محله البراق
این محله در جنوب محله «حویش» واقع شده و مدرن‌ترین مغازه‌های نجف را نیز در این محله می‌توان یافت. در گویش محلی به این منطقه (براک) می‌گویند.

دریای نجف

دریای نجف یکی از پدیده‌های طبیعی عراق است که در اثر شکستن لایه‌های زمین بوجود آمده است.  

قصر نعمان بن المنذر

یکی از آثار تاریخی شهر نجف است که متعلق به دوره حکومت «الحیره» و دولت «مناذر اخمینی‌ها» است که جزء دوره‌های مهم تاریخ ما قبل اسلام برای اعراب به حساب می‌آید.
 

بازار بزرگ نجف

این بازار یکی از معروف‌ترین بازارهای شهر نجف بشمار می‌رود که در مرکز شهر نجف و روبروی مرقد امام علی (ع) واقع شده است. این بازار با سقفی از جنس آهن پوشیده شده و به سبک معماری عثمانی ساخته شده است. فعالیت این بازار بیشتر در حوزه فروش طلا، جواهرات، و عطر و ادکلن است.

استراحتگاه الرحبه

این مکان یکی از آثار تاریخی مهم استان نجف است که در گذشته محل اسکان و استراحت حجاح بوده و در 30 کیلومتری روستای رحبه قرار دارد.

موزه فرهنگی نجف

این موزه که به «خان شیلان» نیز معروف است یکی از اماکن فرهنگی و تاریخی مهم شهر نجف به شمار می‌رود. بنای آن در سال 1899 صورت گرفت که در ابتدا و مشخصا بین سال‌های 1915 تا 1917 پایگاه استقرار نیروهای حکومتی به شمار می‌رفت. این موزه دارای 2 طبقه است که طبقه‌ی اول محل نمایش اثار تاریخی و طبقه‌ی دوم به اسناد و شواهد «انقلاب العشرین» تعلق دارد.

دیوار قدیم نجف

این دیوار توسط «سلطان عضد الدوله فنا خسروا» بین سال‌های 367 تا 372 هجری ساخته شد؛ سپس «حسن ابن سهلان، وزیر عضد الدوله، اول در سال 400 قمری، دیواری دیگر گرداگرد دیوار ساخت.

سیتی مال نجف

این مجتمع تجاری یکی از مهمترین امکان سیاحتی استان نجف است که در مرکز شهر و در خیابان الجواهری (الروان) قرار دارد. فروشگاه‌های این مجتمع عرضه‌کننده بهترین برندهای موجود در بازار هستند. رستوران‌های زنجیره‌ایی، کافی شاپ‌های مدرن، سالن‌های بازی کودکان، تفریحات مناسب بزرگسالان شامل: سالن بولینگ، سینما سه بعدی و سالن‌های بازی‌های الکترونیکی از امکانات این مجموعه به شمار می‌رود.
برترین هتل‌های نجف عبارتند از:
هتل نهرین
هتل سهله لند
هتل ملین
هتل مدینه نور
هتل قصر الدر
هتل نسر الملکی
هتل اغنار نجف
هتل الخیر نجف
هتل البیان
هتل نور العباس نجف
هتل مرسی بردی

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید