استان مثنی

اماکن تاریخی استان مثنی

اماکن تاریخی استان مثنی

مثنی یکی از استان‌های بزرگ عراق بشمار می‌رود که در گذشته تابع استان دیوانیه و نام دیگر آن «السماوه» بوده است.

این استان از جنوب همسایه عربستان است و از شرق به استان ذی قار می‌رسد. این استان دارای جاذبه‌های باستانی و زیبایی همچون دریاچه ساوه، یکی از زیباترین دریاچه‌های جهان و شهر باستانی «ورکا» است.

قلعه اورک

کلمه اورک برای موجودات خرافی و غیر انسانی به کار می‌رود. قوم اورک به قومی وحشی و بسیار سنگدل که علاقه‌ی شدیدی به کشت و کشتار داشتند، اطلاق می‌شود. برخی دیگر معتقد هستند که اینان دارای پوستی به رنگ سبز بوده‌اند و از قدرت بدنی بالا و جثه‌های بزرگتر از انسان برخوردار بودند و از خوک و گرگ‌ها به جای اسب یا چهارپایان متداول استفاده می‌کردند. این شهر در جنوب شرقی استان مثنی واقع شده است که توسط یه گروه آلمانی در سال 1929 طی 26 مرحله کاوش، کشف شد. قدمت این شهر بین  3500 تا 3100 سال قبل از میلاد تخمین زده شده است.

معبد کاریوس

معبد کاریوس یا «بارثیان آریوس»، یکی از مهمترین معابدی است که در نزدیکی شهر باستانی «ورکا» در استان مثنی واقع شده و قدمت آن به دوره‌ی سلجوقی بازمی‌گردد. کاریوس در واقع خدای بارثیان بوده است که این موضوع از روی نقش‌های دیوارها و دست نوشته‌های کشف شده، استخراج شده است.

بازار سرپوشیده مثنی (السماوه)

یکی از بازارهای تاریخی عراق و مثنی به‌شمار می‌آید که تاریخ ساخت آن به دوران عثمانی‌ها و تقریبا نیمه قرن 19 مربوط می‌شود. این بازار به بازار مسگرها شهرت دارد. وسایل مورد نیاز در اشپزخانه از جمله: انواع قابلمه‌ها و قوری و ظرف‌های تهیه قهوه و غیره از جنس مس در آن ساخته و به فروش می‌رسد.
دریاچه ساوه: این دریاچه نمکی در استان مثنی عراق در نزدیکی رودخانه فرات واقع شده است. آب این دریاچه از آب‌های زیر زمینی تغذیه می‌شود و محل زندگی بسیاری از پرندگان آبی کمیاب است.

زیگورات اورک

زیگورات «اورک» که در تاریخ باستان متعلق به خدای سومری (آنو) است و قدمت آن به 5100 سال قبل از میلاد برمی‌گردد. این زیگورات در استان مثنی و نزدیکی استان ذی قار واقع شده است و یکی از مکان‌های باستانی مهم این استان به‌شمار می‌رود.

دشت سماوه

یکی از مکان‌های زیبا و طبیعی در این استان است که گل‌ها و گیاهان دارویی در آن رشد می‌کنند. به گفته کارشناسان، این دشت دارای آثار تاریخی و باستانی زیادی است که هنوز کشف نشده‌اند.
موزه سماوه: این موزه در مرکز استان مثنی و شهر «السماوه» واقع شده که دربردارنده آثار باستانی ارزشمندی است. در این موزه، 750 قطعه از آثار تاریخی متعلق به دوره‌های مختلف نگهداری می‌شود.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید