استان انبار

اماکن تاریخی و سیاحتی استان انبار

اماکن تاریخی و سیاحتی استان انبار

الرمادی، مرکز استان الانبار و یکی از شهرهای عراق است که در 108 کیلومتری بغداد قرار دارد.

این استان دارای منابع گاز طبیعی و معدنی همچون طلا، فسفات، آهن، اورانیوم، گوگرد و نقره است.
در ادامه با مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی و گردشکری استان الانبار آشنا می‌شویم.

مسجد بزرگ رمادی

یکی از مساجد قدیمی و تاریخی عراق است که در منطقه «القطانه» در نزدیکی مکانی به نام «مسطر» در رمادی واقع شده است که در سال 1886 میلادی در زمان حکومت عثمانی ساخته شد و دارای مدرسه و یک کتابخانه نیز هست.

سد رمادی

این سد در 2 کیلومتری غرب رمادی بر روی رودخانه فرات و جنوب ورودی دریاچه «الحبانیه» واقع شده است.

قلعه هیت

این قلعه یکی از سه قلعه مهم تاریخی عراق به‌شمار می‌رود. برخی می‌گویند که سفینه(کشتی) نوح و برج‌های بابل در این مکان ساخته شده است. این قلعه 14 متر از سطح رودخانه‌ی فرات ارتفاع دارد و تعداد منازل مسکونی این منطقه فقط 150 عدد است. کار اغلب ساکنین این منطقه کشاورزی است؛ همچنین آسیاب‌های آبی نیز در این منطقه خودنمایی می‌کنند.

مناره عانه

این مناره تاریخی در شهر «عانه» در استان الانبار واقع شده است که تاریخ ساخت آن متعلق به قرن یازدهم میلادی است.

کوه قبرالواوی

این کوه که یکی از مناطق گردشگری مهم استان الانبار است در مرکز شهر «الرمانه» قرار گرفته و جزء مرتفع‌ترین کوه‌های این منطقه است. این کوه به صحرا و ارتفاعات نینوا متصل می‌شود. دلیل نامگذاری آن این است که یکی از بزرگان قبایل پیشین ساکن در این منطقه به نام «جبورالواوی» در این کوه دفن شده است. 

منطقه الحقلانیه

این شهر در غرب عراق و در کرانه باختری رودخانه فرات در شرق شهر «پروان»ه واقع شده است و 170 کیلومتر از غرب الرمادی فاصله دارد. این شهر شامل تعدادی آثار تاریخی از جمله: دشت عیون حجلان، پل عثمانی، روستای تاریخی آلوس، روستای البوحیات، را در خود جای داده است. در منطقه «الحقلانیه» چشمه‌های آب گرم گوگرد با خاصیت درمانی وجود دارد که برای درمان امراض پوستی بسیار مفید است. این منطقه دارای کنده کاری‌های سنگی است که به واسطه‌ی عوامل طبیعی در هزاران سال پیش بوجود آمده است. پل «وادی‌حجلان» که مربوط به دوره‌ عثمانی و از قدیمی‌ترین پل‌های عراق به‌شمار می‌رود در این منطقه واقع شده است.

دریاچه ثرثار

این دریاچه بزرگترین دریاچه عراق است که به آن «گودی ثرثار» نیز گفته می‌شود و در شمال استان انبار، شمال غربی تکریت، جنوب سامرا و 120 کیلومتری شمال بغداد قرار گرفته که وسعتی بالغ بر2710 کیلومتر مربع دارد و طول آن نزدیک به 100 کیلومتر است. همچنین چندین سد در مسیر منتهی به آن احداث شده که منبع مهمی برای تامین آب منطقه به حساب می‌آید.

صدامیه ثرثار

منطقه ثرثار از مکان‌های مورد علاقه صدام حسین برای ماهیگیری بود و به این خاطر مجلل‌ترین و بزرگ‌ترین کاخ وی پس از تکریت، در محلی به نام صدامیه ثرثار احداث شده بود که کار ساخت آن در نوامبر 1993 پایان یافت. این شهر دارای ورزشگاه،‌ پارک تفریحی، بیمارستان و خانه‌های تازه ساز و مجلل بود که تنها وفاداران به رژیم صدام حسین، اجازه استفاده از آن‌ها را داشتند. در ورودی این شهر تندیس بزرگ صدام حسین نیز نصب شده بود.

دریاچه حبانیه

این دریاچه در استان الانبار و نزدیکی شهر حبانیه در شرق الرمادی واقع شده است که در نزدیکی آن، شهرک گردشگری با امکانات مسکونی و رفاهی در سال 1979 تاسیس شد.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید