استان دهوک

جاذبه های تاریخی و گردشگری استان دهوک

جاذبه های تاریخی و گردشگری استان دهوک

دهوک، استانی کردنشین در شمال عراق است که مردم آن به گویش کرمانجی (از گویش‌های ربان کردی) صحبت می‌کنند.این شهر در قدیم از مراکز تجاری آشوریان بوده و در قلمرو آن‌ها قرار داشته است.

اماکن گردشگری و مهم استان دهوک را در این مطلب از نظر می‌گذرانیم.
کلیسای مارس آلار
در کنار  مجتمع ریاست دانشگاه دهوک قرار گرفته و جزء کهن‌ترین کلیساهای این استان است. 
منقوشات و کنده‌کاری‌های خنس
این مکان در 13 کیلومتری شمال شرق شهرستان شیخان واقع شده و به «تابستانگاه ملک سنحاریب» شهرت یافته است. این منطقه دره مانند از سلسله کوه‌های برافراشته با مجسمه‌ها، کنده‌کاری‌ها و غارهایی که از آن‌ها به عنوان پرستشگاه استفاده می‌شده، شکل گرفته است. کنده‌کاری‌ها در مکان‌های مرتفع و زیبا، بسیار هنرمندانه تراشیده شده که این مکان را به جاذبه‌ای برای گردشگران تبدیل کرده است.
مجتمع مازی
این مجتمع دارای امکاناتی همچون: مرکز خرید، شهربازی، دریم سیتی، هتل، متل، رستوران، استخر روباز و سرپوشیده است.
تفریحگاه آزادی
این محل در مرکز شهر و نزدیکی انجمن ورزشی دهوک واقع شده و دارای باغچه، رستوران‌ها و کافی شاپ است.
تفریحگاه زری
این مکان در کنار مجتمع مسکونی «زری لند» واقع شده و دارای فضای سبز، محل بازی کودکان، رستوران و انواع کافی شاپ است.
کتابخانه بدخانیان
این مکان در ابتدای خیابان رئیسی در مرکز شهر قرار دارد و شامل 120 هزار کتاب با عناوین مختلف و سالن‌هایی برای مطالعه و استراحت است.
چاوی دهوک
این شهربازی بزرگ و مدرن، امکاناتی همچون: بازی‌های مختص کودکان، فضای سبز و انواع رستوران‌ها و کافی شاپ را داراست.
شهرستان زاخو
«زاخو» یکی از شهرستان‌های استان دهوک است که از طریق مرز «ابراهیم خلیل» با ترکیه هم‌مرز است. این شهر دارای چشمه‌های آب معدنی است و مردم محلی بر این باورند که این چشمه‌ها دارای خواص دارویی نیز هست.
پل دلال
این پل کهن در شهر زاخو واقع شده و در گذشته‌های دور با سنگ بر روی رود «خابور» ساخته شده که دو طرف شهر را به هم وصل می‌کند. طول این پل نزدیک به 114 متر و عرض آن 4.7 متر و ارتفاع آن نیز 16 متر است. در نزدیکی این پل امکانات رفاهی و گردشگری نیز ساخته شده است.
تفریحگاه بروری بالا
این تفریحگاه یکی از زیباترین اماکن تفریحی دهوک به‌شمار می‌رود که در 50 کلیومتری «زاخو» و 70 کیلومتری شهر دهوک قرار دارد و در تابستان هوای بسیارخنکی دارد و طرفداران بسیاری را از تمام مناطق عراق به خود جذب می‌کند.
آرامگاه شانه دیر
این آرامگاه در جنوب شهر زاخو  و اطراف رودخانه خابور در همسایگی سوریه واقع شده است. قدمت ساخت این آرامگاه مشخص نیست و چندبار نیز تخریب و دوباره بازسازی شده است. مردم زیادی از عراق و سایر کشورها برای بازدید آن به این آرامگاه می‌آیند.
تفریحگاه لیفی
این گردشگاه در شهر زاخو قرار دارد. در فاصله 14 کیلومتری از آن، دامنه کوه «سپی» قرار دارد که منطقه‌ای بسیار زیبا با آب و هوایی خنک و مطبوع است.
تفریحگاه کشانی
این تفریحگاه یکی از مناطق معروف و دیدنی شهر زاخو است که در فاصله‌ی 32 کیلومتری آن واقع شده است و به درختان انبوه و منظره‌های بکر و طبیعی‌اش معروف است. 
مسجد بزرگ زاخو
این مسجد در سال 641 میلادی بعد از فتح توسط مسلمانان ساخته شد.
یادمان رزمنده صالح الیوسفی
این یادمان در مرکز شهر واقع شده که به دستور مسعود بارازانی در سال 1997 ساخته شد و نزد مردم این شهر ارزش بالایی دارد.
قشله زاخو
این قله در سمت غربی رودخانه «خابور» شرقی واقع شده است. قدمت ساخت آن مشخص نیست اما برخی از باستان شناسان آن را مربوط به قرن سوم میلادی می‌دانند.
آبشار شرانش
این آبشار در شمال شرق شهر زاخو و فاصله 40 کیلومتری این شهر واقع شده است. این منطقه به دلیل وجود درختان میوه و مناظر زیبایش بسیار معروف است. اخیرا تفریحگاه و استراحگاه‌های متعددی برای بازدیدکنندگان در آن ساخته شده است. دمای هوا در این منطقه در تابستان حداکثر 32 درجه است.
غار بهیری
این غار در فاصله‌ی 45 کیلومتری زاخو و 5 کیلومتری از آبشار «شرانش» واقع شده است. فضای داخل آن بسیار وسیع و دارای چشمه‌ آب نیز هست. در کنار این غاز مراکز تفریحی بسیاری نیز ساخته شده است.
تفریحگاه کشکان
یکی از زیباترین تفریحگاه‌های زاخو است که در مرز عراق با ترکیه واقع شده و از شهر 30 کیلومتر فاصله دارد. این منطقه دارای چشمه‌های آب، دشت‌های سرسبز و درختان گردو است. درجه حرارت هوای در این منطقه حداکثر 25 درجه سانتیگراد است.
سد دهوک
سد دهوک در فاصله 2 کیلومتری از شمال شهر دهوک واقع شده و طبیعت زیبا دارد. در این محل، مکان‌هایی برای اقامت گردشگران و بازدیدکنندگان نیز ساخته شده است.
معبد لالش
این معبد زیبا در 12 کیلومتری شمال غرب شهرستان شیخان در استان دهوک واقع شده است و یکی از مقدس‌ترین مکان‌های مذهبی نزد ایزدیان محسوب می‌شود.
آمیدی دهوک
«آمیدی»، شهری تاریخی و کوچک بر فراز قله کوهی بلند در شمال شرقی دهوک است و از مکان‌های دیدنی این شهر می‌توان به مدرسه «قوبهان» اشاره کرد. «مدرسه قوبهان» در شمال شرق قلعه آمیدی در میان باغـﭽـه‌ای پر درخت قرار دارد. «قوبهان»، مدرسه‌ای برای علوم اسلامی در اوایل قرن هفدهم میلادی بوده که ائمه و خُطبای زیادی از این مدرسه اجازه دریافت کرده اند که تنها دیوارهایی از آن باقی مانده است.
سرسنگ دهوک
«سرسنگ» بر فراز کوه‌های «کاره» در فاصله 50 کیلومتری از دهوک قرار گرفته است. این مکان با کوه‌های بلند و درختان سرسبز احاطه شده است.
غار اینشکی
این غار در نزدیکی روستای «اینشکی» در شمال شرق استان دهوک واقع شده است و یکی از بزرگترین غارهای عراق و مقصد بسیاری از گردشگران به‌شمار می‌رود. این غار در گذشته‌های دور به عنوان معبدی برای زرتشتیها و بعدها به مکانی برای یهودیان و مسیحیان تبدیل شد.
آکری
شهری تاریخی که قدمت آن به 580 سال پیش از میلاد بازمی‌گردد. شخصی به نام «امیری کُرد» آن را بنا کرد. این شهر بر بلندی چند کوه بنا شده و آثار بسیاری از قبیل: معابد، غارها و چشمه های معدنی در این شهر وجود دارد. از آثار تاریخی که بقایایی از آن به جای مانده می‌توان به: «کلا آکری»، «کلا شوش»، «معبد زرتشتیان»، «مجسمه بوکا جوا» و «رزی میر» اشاره کرد.
کویسکه
نام روستایی در 3 کیلو متری جنوب «دیناته» و 2 کیلومتری «گلی زنته» در دامنه شمالی سلسه جبال «سری اکره» است.
این منطقه دارای درختان گردو زیادی است. و اماکن اقامتی نیز در این روستا برای گردشگران ساخته شده است.
 تفریحگاه گلی جمانکی و تفریحگاه گلی سیپه
در شمال شهر «اکری» واقع است و افراد زیادی برای تفریح و خوشگذرانی به این منطقه می‌روند. این مکان در تابستان و بهار هوایی بسیار دل انگیز دارد.
سولاف
یکی از تفریحگاه زیبای استان دهوک است که در میان یک دره واقع شده و به دلیل داشتن درختان سرسبز و طبیعت زیبا موردتوجه گردشگران است. در این تفریحگاه، امکاناتی نظیر: مهمانخانه و رستوران و مکان دیدنی نیز وجود دارد
اشاوه
در این مکان که در بخشی از دامنه کوه «گاره» قرار دارد امکاناتی برای اسکان گردشگران تعبیه شده است. 
آبشار زنته
آبشار «زنته» در کنار شهر «بجیل» و در میان دو کوه «سری سادا» و «سری کویسکه» قرار دارد که رود «بری شو» نیز از میان این دره می‌گذرد.
پارک پانوراما آزادی 
پارکی در مرکز شهر دهوک با جاذبه‌های گردشگری و تفریحی است.
آثار باستانی امیدی
این مکان در شمال شهر «اکری» قرار دارد و در تابستان و بهار برای تفریح و خوش‌گذرانی بسیار مناسب است. آثار تاریخی زیادی در این قلعه از جمله: «مناره گه‌وره» و «قوبه» و «دروازه زرتشی» به چشم می‌خورد.
کلیسای مارت آلاها
یکی از قدیمی‌ترین کلیسای دهوک است که در کنار دانشگاه دهوک قرار دارد.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید