از کجا شروع کنیم؟

برای صادرات به عراق از کجا شروع کنیم؟

برای صادرات به عراق از کجا شروع کنیم؟

اولین اقدامی که در صادرات به یک کشور باید صورت گیرد، بررسی و مطالعه اولیه بازار است. مطالعه بازار به معنای تحقیق و بررسی در بازار هدف و پاسخ به این سوال است که آیا محصول ما در کشور هدف فروش خواهد داشت یا خیر؟

اگر شما بدون هر گونه تحقیق و بررسی محصول خود را وارد بازار مقصد کنید، احتمال اینکه محصول فروش نرود و یا فروش کمی داشته باشد بیشتر خواهد بود. پس از آنکه به این پاسخ دست یافتید که محصول شما در بازار هدف متقاضی دارد یا خیر، باید به نکات دیگری توجه کنید. یکی از این نکات، تحقیق درباره رقبای موجود در بازار هدف و میزان قدرتمندی آنهاست. اینکه چه حد از محبوبیت را در میان مشتریان دارند و یا بررسی اینکه مزیت‌های رقابتی محصول شما در قیاس با رقبای موجود چیست.
پس از شناخت رقبا و بررسی بازار، محصول باید مطابق سلیقه مشتری آماده سازی شود. ممکن است رنگ خاصی در یک کشور از محبوبیت بیشتری برخوردار باشد و سبب فروش بهتر محصول شما شود. برای مثال در کشور عراق مبل‌های طلایی از محبوبیت بیشتری در مقابل سایر مدل‌ها برخوردار است. این نکته را هرگز فراموش نکنید که در برهه‌ای از زمان ممکن است صادرات یک محصول به کشوری همچون عراق مجاز باشد و در مقطع زمانی دیگر بنا به سیاست‌های میان دو کشور صادرات آن غیر مجاز تلقی شود.
پس از مطالعات اولیه بهتر است به سراغ برندسازی محصول برویم. برندسازی مسیر تبلیغات و بازاریابی را تسهیل می‌کند. تبلیغات در میان مردم عراق بسیار موثر است و قطعاً در فروش شما نیز تأثیرگذار خواهد بود. تهیه یک برنامه هدفمند و لیستی از اقدامات در این مسیر بسیار کمک‌کننده خواهد بود و برنامه‌ریزی به بازخورد محصول شما کمک بیشتری خواهد کرد. 
یکی دیگر از نکاتی که در فروش محصول خصوصا در مناطق جنوبی عراق اهمیت دارد، بحث قیمت است. محصولی که شما به بازار عراق ارائه می‌دهید باید در عین کیفیت از قیمت رقابتی برخوردار باشد. در مناطق کردنشین عراق محصولات با کیفیت بالاتر، فروش بهتری خواهند داشت. اما در جنوب عراق کیفیت به اندازه قیمت اهمیت ندارد و در خرید محصول بیشتر به قیمت محصول توجه می‌شود.
در نهایت اگر شما در این بازار موفق به جذب مشتری مناسب و متناسب با محصول خود شوید، باید با قوانین و نحوه مذاکره با تجار عراقی آشنایی داشته باشید و از جزئیات و نکات بستن قرارداد مطلع باشید تا در مراحل انعقاد قرارداد به مشکلی برنخورید. 
پس از انعقاد یک قرارداد مطمئن، باید زمینه حمل‌ونقل ایمن برای محصول خود را فراهم کنید. در مسیر حمل‌ونقل دانستن قوانین گمرکی و ترخیص و مدارک و مجوزهای مورد نیاز بسیار حائز اهمیت است. عدم آگاهی صادرکنندگان از قوانین گمرک عراق می‌تواند منجر به ضرر و زیان‌های متعددی برای تجار ایرانی شود. 
 تمامی مراحل فوق در مسیر صادرات اعم از بازاریابی، مسائل حقوقی و لجستیک همگی نیازمند تجربه هستند و افراد کم تجربه ممکن است در این مسیر با چالش‌های فراوانی روبه‌رو شوند. شرکت‌های زیادی هستند که خدماتی در هریک از این حوزه‌ها ارائه می‌دهند که بهتر است این‌گونه اقدامات را از ابتدا به آن‌ها بسپارید و رویارویی با چالش‌های صادرات را برعهده افراد با تجربه بگذارید.

لینک کوتاه

دیدگاه خود را بیان کنید